Türkiye'de katılım bankaları ile ticari bankaların fon toplama ve kullandırma yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of commercial banks in Turkey with the participation bank fund collection and uti̇li̇zati̇on method
- Tez No: 405639
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada“İslâmi bankalar”olarak adlandırılan ve başlangıcı 1960'lı yıllara dayanan faizsiz bankalar, Türkiye'de 1983'ten 2005 yılı sonuna kadar“Özel Finans Kurumları”olarak hayatını sürdürmüş, 19.10.2005 tarihli 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile de banka statüsü kazanarak 2006'dan itibaren“Katılım Bankası”adı altında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Katılım bankacılığı toplumda faiz hassasiyeti olan kesimlerin tasarruflarını ekonomiye kazandırmayı ve benzer nitelikteki yabancı fonların ülkeye girişine aracı olmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple geleneksel bankacılıktan farklı olarak kendisine has, hatta Türk Katılım Bankacılığında islami kuralları dayanak kabul eden uygulamaları bulunmaktadır. Türk bankacılık sisteminde üçüncü bir bankacılık türü olarak yerini alan Katılım Bankaları, sektöre dâhil olduğundan bu yana hızlı gelişimini ve kârlılığını devam ettirmektedir. Günümüz Türk bankacılık sisteminde dört adet katılım bankası bulunmaktadır. Bu bankalar 2005 yılından itibaren kriz dönemleri dâhil kârlılıklarında sürekli gelişme kaydetmişler ve geleneksel bankacılık ile rekabet edebilir seviyelere ulaşmışlardır. Bu çalışmada, katılım banklarının ve ticari bankaların fon toplama ve kullandırma yöntemlerinin Türk Bankacılık Sektöründeki paylarını ortaya koymak ve bu bağlamda özellikle katılım bankalarınca geliştirilen yeni yöntemlerin ve bu kapsamda Sukuk'un kabulü ve gelişiminin ortaya konması amaçlanmıştır. Sukuk çift yönlü kullanımından dolayı seçilmiş olup; Sukuk yöntemiyle fon temini ve fon kullandırılması açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde katılım bankalarının ve ticari bankaların fon toplama ve kullandırma yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde katılım bankalarının ve ticari bankaların fon toplama ve kullandırma yöntemleri karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise katılım bankalarının ve ticari bankaların fon toplama ve kullandırma yöntemlerinin değerlendirilmesi ve yeni enstrüman olan sukukun kullanımı ve gelişimi dikkate alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Banka, Sukuk
Özet (Çeviri)
In the world“ Islamic banks”called and the start of the interest-free banks based on the 1960 , 1983, until the end of 2005 in Turkey“ Special Finance Houses ”as has continued its life , with the 19.10.2005 dated 5411, also winning bank status in 2006 ' from“ participation banks”continue their activities under the name. To gain the participation banking sector savings into the economy of the interest rate sensitivity in the community and aims to be the vehicle of a similar nature to the entry of foreign funds . Therefore, unlike conventional banking from its unique , even the rules of Islamic banking in Turkey Accession has accepted the applications support. A third type of banking as replacing the participation banks in the Turkish banking system , is involved in the industry continues its rapid growth and profitability since . Today there are four participation banks in the Turkish banking system. These banks have made steady improvement in profitability since 2005, including in times of crisis and have reached competitive levels with traditional banking. In this study, participation banks and funds of commercial banks to collect and reveal their shares in the Turkish Banking Sector utilization methods and in this context, especially the participation of banks developed new methods and aimed to set out in this context the adoption of the Sukuk and development. Sukuk is chosen because of its dual use; Funding methods and the sukuk will be explained to be disbursed funds. Fund the participation of banks and commercial banks in the first part of the study are given information about the collection and utilization methods are . Participation banks in the second part of the study and collection of funds, commercial banks and utilization methods were compared. Evaluation and the use and development of a new instrument of sukuk last chapter, the participation banks and commercial banks' fund-raising and utilization methods are considered. Key Words : Banks, Sukuk