Platon'da varlık ve düşünce öğretisi
The teachings of existence and thought in Plato
- Tez No: 397608
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Platon insan düşüncesinden hareket ederek doğru bilginin olabilirliğini göstermeye çalışmaktadır. Platon, bunu edebi türlerden diyalog içinde gerçekleştirirken insanlar arası iletişimden hareketle de tek insan tecrübesindeki evrensel boyutu ortaya koymaktadır. Nitekim çalışmamızın gayesi bu metafiziksel yapıdan hareketle Platon'da dil, düşünce ve varlık ilişkisini irdelemektir. Çalışmamızda varlık kavramını ilk başta incelememizin sebebi Platon için çıkış noktası olmasıdır. Şöyle ki Platon için düşünsel aleme konu olan varlık, yani idealar alemi her şeyin gerçekliğinin bulunduğu yeri bize gösterir. Daha sonra düşünsel alemin gerçekliğinin zihnimizde yer edinmesi bizi düşüncenin alanına taşıyacaktır. Zihnimizde gerçekleştirilen düşünme faaliyeti son olarak bizi dile götürecektir. Hasılı, Platon'da varlık aleminden çıkış alan şey daha sonra zihnimizin kavramasıyla dilsel bir boyuta taşınır. Platon'da varlık, düşünce ve dil ilişkisi gerçek manada iç içedir. Düşünceye konu olan nesnenin varlık olarak ifade edilmesi gerekir. Bu konu düşünce başlığında ve ikinci bölümde yeralan dil, düşünce ve varlık ilişkisinde irdelenmiştir. Yine aynı şekilde düşüncenin aktarılmasında dil, en önemli rolü üstlenir. Tabii ki bu üç kavram kendi içerisinde bağlantılıdır. Bu kavramların Platon'da tek başlık altında açıklanması belli bir seviyeye bizi taşır bu açıdan birbirleriyle zorunlu olarak bağlantı kurulması gerekecektir. Çalışmamızdaki bu bağlantıyı, üçüncü bölümde değerlendirdik. Sonuç kısmında ise dilin o toplumun yansımalarından meydana geldiğini, zihinsel faaliyetin harekete geçmek için bir şeye ihtiyaç duyduğunu ve bunun üzerine düşündüğünü, zihinsel faaliyet için ihtiyaç duyulan şeyin varlık olduğunu ortaya koyduk. Yine aynı şekilde varlık, soyut veya somut varoluş alanına bakmaksızın sadece doğru önermenin konusu olması itibariyle düşünceye yol gösterici olur.
Özet (Çeviri)
Plato embarked upon getting metaphysical, that is to say, upon the aim of having metaphysics from the human being by moving from a single person. Plato, realizing this in dialogue that is one of literary genres, reveals the universal size in a single person's experience moving from communication between people. Indeed, the aim of our study is to study the relationship between language, thought and existence in Plato by moving from this metaphysical structure. In this study, the reason why we study the concept of existence at first is that it is the starting point for Plato. Namely, existence subject to intellectual realm, that is to say, the world of ideas shows us the place where the reality of everything is present. Then the gaining place of the reality of intellectual world in our minds will move us to intellectual realm. The activity of thinking taking place in our mind will finally lead us to the language. In brief, the thing arising from the world of existence in Plato, then moves to a linguistic aspect by comprehending our mind. The relationship between language, thought and existence in Plato is truly intertwined. The object subject to thought should be expressed as existence. This topic was studied in the title of thought and the relationship between language, thought and existence in second chapter. Still, in the same way language bears the most important role in conveying the thought. Surely these three concepts are linked in itself. Clarifying these concepts in one title in Plato moves us to a certain extent; in this regard it will be required to establish a connection with each other necessarily. We can see this connection in the study within the third chapter. In the result chapter, we tried to contend that language consists of the reflection of that society; mental activity needs something to take action and thinks on it, the thing needed for mental activity is existence in our study. Likewise, existence guides thought to realize only right proposition regardless of referring abstract or concrete movement area.