Karaz, Pulur ve Güzelova Höyüklerinden ele geçen kemik aletlerin değerlendirilmesi
The bone tools from excavations at Karaz, Pulur and Güzelovahoyuk in Erzurum
- Tez No: 397609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tezin amacı, Erzurum Bölgesi'nin günümüzde olduğu gibi prehistorik dönemde de yerleşime en uygun alanlarından olan ve Tunç Çağ'ın en önemli kültürü olan Karaz Kültürünün izlerinin görüldüğü yerleşimlerden olan Karaz Höyük, Pulur Höyük ve Güzelova Höyüklerinde 1940'lı ve 1960'lı yıllar arasında yürütülen erken dönem kazı çalışmaları ile ortaya çıkartılan arkeolojik geçmişine ait izlerin değerlendirmeye alınarak, Erzurum Müzesi'nde yer alan bu buluntuların gün yüzüne çıkmasını sağlamaktır. Kemik alet üretiminde hammadde kaynağı açısından sorun yaşamadan büyük bir bölümünü av hayvanlarından, leşlerden ve çevreden toplanan kemiklerden karşılayan insanoğlu, her türlü ihtiyacı için farklı tipolojilerde aletler üretmiştir. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan yerleşimlerimizde ele geçen kemik alet endüstrisi içerisinde de azımsanmayacak oranda kemik alete rastlanmıştır. Bu açıdan yerleşimlerin kemik buluntuları tekno-tipolojik bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Yerleşimlerin buluntuların yola çıkılarak farklı türde hayvanların kemikleri kullanılarak çeşitli tiplerde, ihtiyaçları dahilinde ürettikleri aletlerin varlığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal and bring to light the archeological remains which stored in Erzurum Museum by evaluating the finds from early history excavations made between 1940 and 1960 in Tumulus of Karaz, Pulur and Güzelova where have been the most proper territory of Erzurum region since prehistoric times and carried the traces of Karaz Culture, the most important culture of Bronze age . Humans did not have any shortage of raw material to produce bone tools since it supplied with hunted animals, carcases and the bones collected around the site, and they produced diverse types of tools for any needs. A considerable amount of bone tools are discovered in bone tool industry of settlements of North Anatolian Region. In this respect, the bone tools has been evaluated by techno- typological approach. The existence of the different types of tools produced for various purposes by using different animal bones plays a significant role and draws attention.