Türk müziği viyolonsel icracıları ve icra tekniklerine yönelik bir inceleme
An analysis for cello performance tecniques and cello performers in Turkish music
- Tez No: 397671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAHSİN SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırmanın amacı, Türk müziği (TM) viyolonsel sanatçı ve eğitimcilerinin kullanmış oldukları sağ el-sol el icra teknikleri ile uygulanan anket neticesinde seçilen altı viyolonsel sanatçısının eser icrasında kullanmış oldukları sağ el-sol el icra tekniklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma, betimsel bir çalışmadır. Genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, viyolonsel sanatçı ve eğitimcilerinin eğitim seviyeleri, viyolonsel öğretim sürecinde kullanmış oldukları icra teknikleri ve TM viyolonsel öğretim yöntemlerini belirlemek amacıyla bir anket oluşturulmuştur. Ankette icrada üst düzey performans sergileyen ve üslup bakımından örnek alınabilecek altı TM viyolonsel sanatçısı tespit edilmiştir. Random örnekleme yöntemiyle her bir sanatçının ikişer performansında kullanılan sağ el ve sol el icra teknikleri karşılaştırılmıştır. Böylece TM viyolonsel öğretiminde kullanılan icra tekniklerinin, eser icrasında kullanılma düzeylerine yönelik durum tespiti yapılmıştır. TM viyolonsel öğretiminde kullanılan icra teknikleri ile viyolonsel sanatçılarının eser performanslarında kullandıkları icra teknikleri karşılaştırması sonucunda, sağ el tekniklerinden pizzicato, legato, staccato, portato, tremolo, martele ve detache tekniklerinin ve sol el tekniklerinden vibrato, glissando, grupetto, mordan (mordent), çarpma ve trill tekniklerinin temel çalgı icra teknikleri olarak kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare right-left hand techniques that cello performers and teachers used with right-left hand techniques that chosen six cello players used while performing. This research is a descriptive study. Scanning model was used. In this study, a survey is formed in order to determine the educational level of the cello performers and teachers, the techniques which they used in teaching process and the teaching methods of cello education in Turkish Music. In survey, six cello performers who can be taken as example with advanced technical ability in term of playing style were determined. Through random method right and left hand techniques used in their two performances were compared. Thus performing techniques used in cello education in Turkish Music was evaluated with regard to level of use while the performance. It was concluded that with the result of the comparison performing techniques used in cello education of Turkish music with performing techniques used by cello performers in their performance practice, right hand techniques pizzicato, legato, staccato, potato, tremolo, martele and detache, left hand techniques vibrato, Should be used as basic performing techniques.