Bilgisayar teknolojilerinin gazete yayımcılığında kullanımı: Sabah 2000 ve Doğan printing center örneği
Use of computer technologi̇es newspaper publi̇shment: A sample study of Sabah 2000 and Doğan printing center
  1. Tez No: 397692
  2. Yazar: HAŞİM UZUNGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yüzyıllar boyunca insanoğlunun en önemli haber alma aracı olan gazete çeşitli değişikliklere uğramış olmasına rağmen günümüzde de aynı görevini farklı ortamlarda sürdürmektedir. Özellikle bilgisayar teknolojisinin her alanda olduğu gibi gazete yayımcılığında da etkin bir şekilde kullanılması değişikliğin ve gelişimin en önemli nedeni olmuştur.“Haber Kağıtları”durumundan elektronik gazeteye uzanan bu serüven yaklaşık 5 asır sürmüştür. Doğal olarak bu süreç bir sıçrama şeklinde değil ağır ağır ilerlemiştir. Ancak gazetecilikteki hızlı gelişme kendisini bilgisayar teknolojisinin kullanımıyla göstermiştir. Bilgisayar teknolojilerinin bu alanda kullanımı hem zaman açısından hem de ekonomik açıdan oldukça büyük avantajlar sağlamıştır. Haberin toplanması, düzenlenmesi, iletilmesi ve baskı aşamaları gibi alanlarda sağlanan bu avantajlar günümüzde belki de gazetenin ayakta kalmasının en önemli nedenlerindendir.
Özet (Çeviri)
Despite evolving over time for centuries, the newspaper has maintained its place as the most important source of news, for humans and indeed continues to maintain the same role through different mediums. Perhaps the most important factor in this change and development has been the effective use of computer technologies in the newspaper industry. The escapade from“news sheets”to electronic news stretches over 5 centuries. Naturally, this process did not happen overnight, it has developed over time. However, the development in the newspaper industry has show its fastest development with the use of computer technologies. Use of computer technologies in this area has provided great advantages in terms of time and financing. The advantages provided in the stages of preparation, editing, organization, forwarding and printing of the news may possibly be the most important reason why the newspaper has survived on in our day.