20. yy'da heykel sanatında biçim içerik ilişkisinin kullanımı
20. the use of content relati̇ons i̇n the form of sculpture century
  1. Tez No: 397695
  2. Yazar: MUHAMMET İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızda, heykelin en önemli unsurları olan biçim ve içerik ilişkisi ele alınmıştır. Heykel sanatı, tarihin ilk dönemlerinden günümüze kadar var olmuş bir sanat koludur. Bu nedenle ele aldığımız konular belli bir tarihsel çizgi üzerinde değerlendirilmiştir. Üç boyutlu sanat, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan en eski sanat dallarından biridir. İnsanoğlu önceleri avlanmaya, tehlikelere karşı korunmaya yardımcı olduğuna ve bereket getirdiğine inandıkları için küçük heykeller yapmış ve heykel sanatı, zamanla ve farklı uygarlıklarda çeşitlilik gösterse de modern döneme kadar işlevsel önceliği olan bir anlayışla ortaya konulmuştur. Heykelin bu işlevsel özelliği 19. yüzyılın sonlarına kadar devam etmiş, modernizm ile başlayan süreçte, çeşitli bilim dallarında ve teknolojide gerçekleşen ilerlemeler sonunda sanat alanında da yansımalarını bulmuştur. Üç boyutlu sanat da, sürekli değişen toplumun koşullarına uyarak teknolojinin getirdiği yeniliklerle yeniden şekillenmiştir. Yeni teknikler ve malzemelerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, bu sanat dalı eksiltme ve modelaj'a yönelik klasik yapısına olan eski bağımlılığından kurtularak Avrupa geleneklerinden uzaklaşmıştır. Bu eksende çalışmamız ele alınıp ilerletilmiştir. İlkel heykel örneklerinden günümüz modern ve postmodern sanat kültürlerine kadar önemli bulduğumuz sanat eserleri biçim ve içerik bakımından ele alıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
At our work, it is dealt with the form and the content being the most significant elements of the sculpture. The art of sculpture is the art having been since from the first period of history up to now. Because of that, our dealing issues are evaluated on a particular historical line. With its three dimension, the art is one of the old kind of art going back to thousands years before. As people believed that the small sculptures helped hunting, protecting them against danger and providing them abundance, they made small sculptures and the art of sculpture was done with the opinion of being functional priority up to modern era even though it made diversity in time and nations. This functional feature of sculpture went on the end of 19 century. With the period of starting with the modernization, it took place in art era with the help of advances in different branches of science and technology. The art, with its three dimension, shaped again with the innovation of technology by keeping in step with the condition of the continuously changing society. With the start of using new techniques and materials, this branch of art kept away from the European tradition by getting rid of the old addiction of the structure based on reduction and modelling. At this frame, our work is promoted forward. The arts of work of which we think that they are important from the primitive examples of sculpture to modern and post-modern era are examined in the fields of form and content.