Çizgi filmlerde sempatik şiddet olgusu: TRT Çocuk Televizyonu örneği
The phenomenon of sympathetic violence in cartoons: The study of 'TRT Çocuk' Television channel
  1. Tez No: 397697
  2. Yazar: ÖNDER EBREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan beri kendini gösteren şiddet çağımızın da en önemli toplumsal sorunlarından birisi olarak varlığını sürdürmektedir. Bu süreçte çeşitli yapısal değişikliklere uğrayan şiddet teknolojinin gelişmesiyle kendisine yeni mecralar bulmuştur. Özellikle televizyonun yaygınlaşması şiddetin televizyon programlarında kendine yer bulmasını sağlamıştır. Bu anlamda televizyonun bireyleri şiddete özendirdiği çeşitli araştırmalarla ispatlanmış bir realitedir. Bu olumsuz durumdan doğal olarak çocuklarda fazlaca etkilenmektedir. Özellikle çocuklara yönelik eğitim ve eğlendirme amacıyla üretilen çizgi filmlerde bile şiddet unsurunun bulunması tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Sempatik şiddet olarak adlandırdığımız değişik şekillerde ortaya çıkan şiddet türüne karşı beklenilen tepkinin verilmemesi ve beklenen zarara yol açmaması özellikle çocuklar arasında bu tür şiddetin normalleşmesi tehlikesini de beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the creation of mankind as well as in this day and age, the presence of violence is one of society's most important problems. Violence itself has changed in its structure through time and with the arrival of technology has found for itself further new pathways. Especially with the spread of television, violence has also found its way into television programs. There are numerous studies which have proven the profound effect of violence for imitation on the individual. Naturally, children are negatively impacted by this situation. The fact that even cartoons which have been produced with an educational or entertainment purpose have violent elements contained in them show just how extensive the danger is. There is a danger that comes with sympathetic violence more so than other types of violence, and that is that there is a normalization of this type of violence, especially between children, as it does not appear to have the same negative response or awareness of the damage it can cause when compared to other types of violence.