ABD'nin Irak'ı işgalinin Türkiye'deki kaçakçılık olaylarına etkisi – silah kaçakçılığı
Impact of US invasion of Iraq on smuggling cases in Turkey – arms trafficking
- Tez No: 397726
- Danışmanlar: PROF. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de silah kaçakçılığı sorunu Cumhuriyet'in kurulduğu 1923 yılını takip eden birkaç yıl içinde başlamıştır. Bu yıllarda ekonomik sınırlamalar yüzünden birçok tüketim malı (silah dahil) yasadışı yollarla Türkiye'ye getirilmiştir. Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında bir köprü durumunda olmasının yanı sıra bir yanıyla da Ortadoğu'ya komşu olması, uluslararası kara ve deniz ulaşım yollarının üzerinden geçmesini sağlamıştır. Bu durum ticaret açısından bir avantaj olarak ülke ekonomisine katkı sunmakla beraber uyuşturucu madde, silah ve nükleer madde gibi uluslararası kaçakçılık faaliyetlerinin de güzergâhında yer almasına neden olmuştur. 1980 ihtilali sonrası azalan bir ivme gösteren silah kaçakçılığı suçu, Amerika'nın Irak'a her müdahalesiyle artış göstermiştir. Önce İran-Irak savaşı, ardından 1. ve 2. Körfez savaşları sonunda Irak, askeri gücü ve ekonomisi zayıf ve artık kendi sınırlarını bile kontrol edemeyen bir devlet haline geldi. Ülkede işsizliğin tabii bir sonucu olarak adam kaçırma, kaçakçılık ve organ ticareti gibi suçlar yaygınlaştı. Bu durum Irak'a komşu ülkeleri de birçok yönden (ekonomik, politik ve diğer yönlerden) olumsuz etkilemiştir. Türkiye, bu durumdan en çok etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Bu çalışma bu sorunu masaya yatırmış ve konu ile ilgili çözüm önerileri getirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the problem of arms trafficking has emerged in the first few years after the establishment of the Republic in 1923. In those years, because of economic restrictions, consumer goods (including weapons) were imported illegally to the Turkey. In addition to being a bridge between Asia and Europe, Turkey is a neighbour to the middle-east countries, and the seat tributes has made Turkey a cross road for land and sea transportation. Altough it is an advantage for trade capacity of the State, it also put Turkey on the cross road of international smuggling activities such as illegal drugs trade and arms and nuclear weapon smuggling. Arms trafficking continued in Turkey by decreasing until the invasion of Iraq by USA in 2003. As a result of Iran-Iraq War and then the first and second Gulf Wars, Iraq became economically and militarily a weak state who even cannot control its own borders. As a natural consequence of unemployment, crimes such as kidnapping, smuggling and organ trade were increased. This situation negatively impacted neighbour countries in many ways (such as economic, politic, and other). Turkey was one of the most negatively affected countries. This study examines this problem and focuses on possible solutions.