Pnömatik lastikli bir aracın yol dışı çekiş performansının değerlendirilmesi
Off-road tractive performance assessment of a wheeled vehicle
- Tez No: 397752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toprak mekaniği (Terramechanics), arazi ortamında kullanılacak bir aracın toprakla etkileşimini, çekişin oluşumunu ve aracın hareket limitlerini inceleyen alandır. Arazi araçlarının arazi üzerindeki performanslarını etkileyen tasarım kriterlerini belirlemek adına anlaşılması gereken en önemli konu, toprağın lastik ile etkileşimi ve davranışıdır. Toprağın gerçek davranışını anlamak için elastik-plastik malzeme varsayımıyla yarı deneysel yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yarı deneysel toprak mekaniği denklemleri kullanarak deforme olabilen toprak üzerinde bir aracın hareket kabiliyetinin modellenmesi ve araç performansının tahmin edilmesini amaçlanmıştır. Toprağın basınç-batma ilişkisi ve kayma gerilmesi-deformasyon ilişkisi denklemleri, araç performans modeli ile birleştirilmiştir. Arazi araçlarının tasarım parametrelerinin, arazi performansına etkileri incelenmiştir. Oluşturulan matematik modeli ile belirli bir aracın belirli bir arazi üzerindeki hızlanma ve maksimum hız gibi performans karakteristikleri elde edilmiştir. Toprak mekaniği denklemleri ile araç performans modelinin birleştirilmesi ile oluşturulan algoritma ile aracın lastik boyutlarının, şişirme basıncının ve araç ağırlığının toprak çekişine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terramechanics is a field which investigates the interaction of soil, formation of traction and motion limits for a vehicle to be used on terrain. Behavior of soil and interaction between soil and tires are the most important subjects to determine design criterias affecting the performance of off-road vehicles on terrain. Semi empirical methods have been developed with the assumption of soil as an elastic-plastic material in order to understand real behavior of soil. The purpose of this study is modeling the mobility of a vehicle on a deformable soil and predicting the performance of a vehicle by using semi empirical soil mechanic equations. Pressure-sinkage and shear stress-deformation equations are combined with the vehicle performance model. Performance characteristics such as acceleration and maximum speed are calculated with the created mathematic model for a vehicle on a specific terrain. Algorithm, which is created with the combination of vehicle performance model and terramechanics equations, the effects on soil traction are assessed for tire dimensions, inflation pressure and vehicle mass.