Bir etkileşim aracı olarak yüzeylerin kentsel mekana katkısı
The contribution of surfaces to urban space: A spatial tool for interaction
  1. Tez No: 397865
  2. Yazar: CEYLAN ZEYNEP CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kent birbiriyle beslenen birçok kurgulanmış mekanın toplamıdır. Kentsel mekan ise kentin boşluklu yapısı içinde, bu boşluklar arasındaki etkileşimin yaşandığı alanlardır. Kentsel mekan, onu sınırlandıran çeperleriyle ve kentliyle olan iletişimiyle tanımlanan, dönüşüme açık bir yaşam alanıdır. Bu döngü, kentsel mekanı oluşturan yüzeyler ve yüzeyleri deneyimleyen bedenin diyaloğunda gelişmektedir. Bu çalışma, bir etkileşim aracı olarak yüzeylerin, bu etkileşime bağlı oluşturduğu mekansallaştırıcı etkileri, kentsel mekana katkısı ve bu anlamda sahip olduğu potansiyeller üzerinden bir okumadır. Kent mekanı ve kullanıcısıyla etkileşim içinde olan yüzey, mekanı dönüştüren aktörlerle sürekli bir diyalog içindedir. Kentsel mekanda en küçük etkileşim öğesinin 'yüzey' olduğu düşünüldüğünde; bu etkileşim, bütüne ilişkin bir kavrayışın ilk adımıdır. Kentsel mekanın kalitesi, mekanı oluşturan yüzeylerin etkileşimiyle yakından ilişkilidir. Yüzeylerin eylemleri kurgulaması, bilgilendirici, yönlendirici, ayırt edici ve etkileşime açık potansiyeller sunmasıyla, mekanın beden tarafından deneyimlenmekte; bu deneyim sayesinde beden mekanı dönüştürücü gücünü kazanmaktadır. Kentsel mekan bu deneyim olanağını sağlayamadığı durumda ise beden mekansal, duyumsal ve eylemsel olarak sınırlandırılmış olur. Bedenin kenti keşfi ve mekanı dönüştürücü etkisi onun kentsel mekandaki hareketi aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bedenin kentle yakın ilişki kurmasında yürüme deneyimi, yürüme aracılığıyla yaya olan bedenin kentsel mekanı deneyimlemesi, kentsel mekanın gelişimi için yeni potansiyeller taşıması açısından değerlidir. Bedenin yürüyerek iletişim kurduğu kentsel mekanın çeperleri aracılığıyla gelişen mekansal farkındalık, yeniden yapılandırılan sosyal ilişkiler ve aidiyet oluşturan bir çevre ile bütüncül bir kent deneyimi kurgulamaktadır. Tezin çalışma yöntemi, şimdiye dek ortaya konan kuramsal çerçeve içinde kamusal mekan, beden deneyimi ve bu mekanı kuran yüzeyler üzerinden çeşitli tartışmaların ortaya konularak, bunların örneklerle desteklenmesi üzerine gelişmiştir. Kentsel çeperler yüzey bağlamında ele alınarak, bu yüzeylerin eylemler üzerinden bedenle kurguladığı ilişkisi, etkileşimi ve bu etkileşim üzerinden dönüşme potansiyelleri tartışılmış ve örneklendirilmiştir. İlk bölümde çalışma alanı ortaya konarak, araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde kentsel mekanı sınırlandıran çeperlerin açılımında yüzey kavramıyla ifade edilmek istenen mekansallıklar ele alınmıştır. Değişen mekansal nitelikleri doğrultusunda yüzeylerin kurguladığı yeni durumlar, yakın geçmişten bugüne gelen bir perspektifle, yeni kentsel mekan halleri ortaya konmuştur. Kentsel mekanın tanımlanmasında bedenin önemi vurgulanarak etkileşimin duyumsal boyutuna dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde yüzeylerin hangi eylemler çerçevesinde etkileşim yarattığı ifade edilmiş; etkileşimin oluşmadığı durumlarda ise, bedenin mekansal, eylemsel ve duyumsal olarak engellendiği açıklanmıştır. Beden hareketinin temellerinden biri olan yürüme eylemiyle, yaya bedenin kentsel mekanla olan araçsız temasının sağlanması ve kentin dönüşüm dinamiklerini tasarlaması öngörülmektedir. Dördüncü bölümde bu mekansal etkileşimin potansiyelleri kentte yüzeyler aracılığıyla bir rota üzerinden izlenmiştir. Karaköy-Beyoğlu rotasında farklı mekanların tanımlanması, bireysel ve özgün bir bakışla yeni mekansallıkların yakalanması amaçlanmaktadır. Kentin bireyin gözüyle yeniden yaratımı ya da mekanın eylemler aracılığıyla bireyi mekana ait kılması, iletişim döngüsünün temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although disciplines of architecture has created a wide range of design and application area, spaces for limited user groups is considered more than public places. Most of the time architecture in the city that holds a large amount of building stock, is interested in indoors. Whereas, if we consider the city as a building metaphor; it has corridors, halls, walls and windows. Urban space characterizes each of the city's room. City is the sum of these rooms which fed by another. In the city's porous structure, urban space is the venue where there is interaction between the buildings. The city comprised of mass and gaps. The city's occupancy, or in other words, the positive areas forming structures are elements that surround the urban space. in the study the part of the interaction between body and urban components is discussed with“surface”concept. The surface is defined as“Communicated boundary”is thought to have significant potential as an interactive tool that enables spatial city's livability. Urban space is a transformative living space, is defined by its boundaries and the communication with the town-dweller. This study is an understanding of spatial effects of surfaces as an interaction tool, created due to this interaction, and contribution of surfaces to the urban space in terms of its potentials. It is considered that, the smallest interaction element is 'surface' in the urban space. This interaction is the first step towards to an understanding of the whole city. In this thesis, surface deals with surroundings of the space, the features for the functions in the urban space, determining the spaces and the actions without defining inside and outside, being multi dimensional or two dimensional, transforming into a subject that is focused, transforming into a silhouette according to the observing point or can be a tool for one to one contact. Exploring the city and space is realized through the transformative effect of the body movement in its urban space. Experiencing urban space through walking is valuable in the sense of its new potentials for the development of urban space is precious in terms of transport. The body communicates urban space by walking, through surroundings developing spatial awareness, an integrated urban experience is a fictionalized environment which restructured social relations and spatial belonging. The working methods of the thesis consists od the theoretical framework set out in the public space, body experience and put forth various arguments over the surface of which are developed on supported examples. Urban surroundings context by considering the surface, which fictionalized the relationship with the body through the action of this surface interaction and potential for transformation through this interaction are discussed and illustrated. These discussions were concluded over a surface reading experience through examining selected route. The route for the study, it is not designated as a special route for body surfing in the city. Urban space experience that focuses on the body movement can be done any public space in the city. Regarding the outlook in the flow of everyday life, requires a smooth narration of experience, not through observation of still images. In this sense, it accrues the link between the spaces by walking action, reveals the dynamics of the organization of space is being handled by a“cinematographic”narration. It is observed that the surfaces affects the rhythm of walking and other body actions in urban space. Along the route observing new actions reveal new spatial sizes and triggered potentials. Repetitive action cases in everyday life in the city, and alternative usages or non-interactive situations are decoded through the eyes of moving observer body. Scope of the study is to answer the following questions: • How it can be defined by the surface of urban space? • How does the interaction between the surfaces and the body creates a spatiality? • Is it possible to improve the quality of space with the new spatial sizes which is created by personal urban space experience? In the first section, by introducing a work area describes the method of research. In the second chapter deals with spatial size defined by surfaces in the expression of urban surroundings. New situations that construct the surface in line with changing spatial qualities, a perspective that today's recent past has been demonstrated in cases of new urban space. Emphasizing the importance of the body in defining the interaction Attention is drawn to the sensory dimensions of urban space. The third section of the surface has been expressed within the framework of interaction which caused actions; In cases where the interaction do not occur, the body's blocked. spatial, operational and sensory. The act of walking is one of the basic body movements, ensuring the car-free pedestrian's body in contact with the space and the urban transformation dynamics of the city is expected to design. In the fourth part of this spatial interaction potential it was monitored via a route through the surface of the city. Identification of different places in the Karakoy-Beyoglu route is intended to capture the new spatiality an individual and unique look. Re-creation of the city through the eyes of an individual or individuals to make of venue space through actions, constitutes the basis of the communication cycle.