Market study using conjoint analysis for the implementation of a crowdsourcing application
Kaynak projelerinin uygulanması için konjoint analizi ile pazar araştırması
- Tez No: 397976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme, bugün tüm dünyadan insanların bilgiyi aktif olarak bir yandan öbür yana yaymak amacıyla işbirliği yaptığı gerçeğidir. Bunu kullanıcıların pasif rolden internetteki yaratıcı sürece geçerek yaptıkları, kitle kaynak (crowdsourcing) diye adlandırılan mekanizma ile gerçekleştirmektedirler. Bu büyümeye devam etmekte olan alana, sürekli değişen doğası gereği düzenleme gereklidir Bundan dolayı, bu makale, kitle kaynağın (crowdsourcing) değişik yönlerini göz önünde bulundurarak, kullanılmakta olan çeşitli örneklerini ve bunların gelecekteki izdüşümlerini sınıflandırmaya ve anlamaya çalışmayı hedefler. Edinilen bu bilgiyle, bu tezin amacı, kitle kaynak (crowdsourcing) pazarına yönelik bir uygulama ile pazar araştırmasını gerçekleştirmektir. Bu uygulama, kullanıcıların başarıyla gerçekleştirmesi sonucunda ödüller alacağı görev serilerinden oluşmaktadır. Pazar araştırmasının ana aracı uygulamanın hedef kitlesine yapılmış olan anketlerdir. Bu anketlerle çok yönlü uygulamanın hangi niteliğin daha bu alakalı olduğu saptanmaktadır. Araştırma metoduyla ilişkili olarak, tüketicilerin daha önceden verdikleri cevapları baz alarak tercihlerini ortaya efektif olarak çıkaracak birleşik analiz metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is nowadays a reality in which people from all over the world collaborates actively to spread knowledge across distances. They do this by using a mechanism called crowdsourcing in which users switch from a passive role to become involved with the creative process happening on the internet. Nevertheless, it is still a growing field in which a formalization is required due to its constantly changing condition. Due to this, the following paper aims to perform a deep analysis regarding the different aspects of crowdsourcing to try to classify and understand the different types and examples currently being used and their projections for the future. After this knowledge is acquired, the aim of this thesis is to perform a thorough market research in order to implement an application based on the market of crowdsourcing. This application will consist on giving users a series of challenges they have to fulfil, after a successful completion they will receive a compensation. The main tool for the market research was to create a series of surveys to the target group of the application, regarding different aspects of the application to determine which attributes have a higher relevance. Concerning the methodology of the research, conjoint analysis was used, as a powerful statistic tool which will enable the effective detection of the preferences of consumers based on their previous answers.