Elektrikli otomobil alımında müşterilerin dikkat ettikleri özelliklerin konjoint analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determining the features that customers pay attention to in electric car purchase using conjoint analysis method
- Tez No: 834821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Elektrikli otomobillerin satın alınması, sıfır emisyonlu araçlara olan talebin artmasıyla birlikte önemli bir konu haline gelmiştir. Elektrikli otomobiller, günümüzde çevre dostu, sessiz ve ekonomik olması gibi avantajları nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir. Ancak, elektrikli otomobil pazarı hızla büyüyor olsa da, müşterilerin tercihlerini belirlemek ve ürünleri buna göre şekillendirmek zorlu bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı, elektrikli otomobil satın alma potansiyeli olan müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen fiyat, kasa tipi, beygir gücü, menzil, şarj olma süresi ve hızlanma süresi gibi önemli faktörlerden hangi özelliklere daha fazla öncelik verdiğini belirlemektir. Anket yöntemi kullanılarak, elde edilen veriler birbirleriyle bağlantılı olan değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemeye yardımcı olan konjoint analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, müşterilerin en fazla kasa tipi ve menzil faktörlerine önem verdiğini, hızlanma süresi ve beygir gücünün ise daha az önem derecesine sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, otomobil üreticileri için müşterilerin isteklerine daha iyi cevap veren ürünler geliştirmeleri konusunda önem arz etmektedir. Bu sayede, elektrikli otomobil üreticileri, farklı müşteri profillerine uygun ürünler geliştirerek hedef kitlelerinin müşteri memnuniyetini artırabilirler. Ayrıca bu çalışma elektrikli otomobil satın almak isteyen müşterilere de, karar verme sürecinde dikkat etmeleri gereken faktörler konusunda fikir sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purchase of electric cars has become an important topic with the increasing demand for zero-emission vehicles. Electric cars are becoming increasingly popular due to their advantages such as being environmentally friendly, quiet, and economical. However, despite the rapid growth of the electric car market, determining customer preferences and shaping products accordingly is a challenging process. The aim of this study is to determine which features are given more priority among important factors such as price, body type, horsepower, range, charging time and acceleration time that affect the purchasing decisions of customers with the potential to purchase electric cars. The data obtained through survey method were analyzed using the conjoint analysis, which helps determine the relationship between variables that are interrelated. The results show that customers prioritize body type and range factors the most, while acceleration time and horsepower are of lesser importance. The findings of the study are important for car manufacturers to develop products that better meet customers' desires. In this way, electric car manufacturers can increase customer satisfaction among their target audiences by developing products suitable for different customer profiles. In addition, this study offers customers who want to buy an electric car, an idea about the factors that they should pay attention to in the decision-making process.