Flow analysis in wankel type rotary engine
Döner pistonlu wankel motorunda hava akışının analizi
- Tez No: 398055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AKIN KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Verimli bir döner pistonlu motor tasarlamak için, motorun çalışma ve tasarım parametrelerinin motor performansını nasıl etkilediğini iyi anlamak gerekir. İçten yanmalı motorları yapısı gereği, yapılan deneysel çalışmalar çok maliyetli olmakta ve çok zaman almaktadır. Dolayısıyla gerçeğe yakın olarak tasarlanmış bilgisayar analizleri, zaman ve maliyetten kazandırmakta ve fazladan yapılabilecek deneylerin önüne geçmektedir. Motoru yanma odası içerisinde gelişen fiziksel olaylar karmaşık olduğundan, bu çalışmada da oluşturulan modelin çözülebilmesi zahmetli olmuştur. Bu çalışmanın asıl amacı Wankel tipi döner pistonlu motorun emme ve sıkıştırma periyotu boyunca akış analizin gerçekleştirilerek, optimum dizaynın oluşturulmasıdır. Bilgisayar programları bahsedilen bu işlerin gerçek şartlara uygunluğu göz önünde bulundurularak ve parametrelerin kolayca kontrol edilip ayarlanabilir olması nedeniyle bu tez çalışmasında kullanılmıştır. Bu amaçal kulanılan hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) programı gerek akademi çevrelerince, gerkse de endüstride sıklıkla kullanınlan ANSYS FLUENT programıdır. FLUENT programında analizi yapılacak model SOLIDWORK programında tasarlanmış ve FLUENT'e aktarılmıştır. FLUENT yanma odası ve manifoldlardaki akış alanını, motor dizayn ve çalışma parametrelerinin fonksiyonu olarak analiz etmektedir. Motorun akış alanı analizi pistonun zamanla dönüşünün izlenebildiği dinamik hücre yapısıyla gerçekleştirilmiştir. Uygun hücre yapısı methodları kullanılarak en iyi sonuç için farklı modeller üzerine çalışılmıştır. Son adımda FLUENT ile akış alanındaki hız vektörleri ve basınç dağılımları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to design efficient rotary engine, it is necessary to have a good understanding of how engine design and operating parameters affect the engine performance. Due to complex designing process of Wankel rotary engine, it is expensive to experimentally study the effect of using different designed models on engine efficiency. Accurately designed computational analyses can reduce both the time and cost of producing the models by cutting the extra experimental tests. Since the physics that taking place inside the Wankel engine chambers are complex, a simulation, which could solve the numerical models, is the necessity of this study. The main purpose of this computational study is to investigate the optimum design for the Wankel type rotary engine considering the fluid flow analysis inside it during the intake and compression cycles. Computer programs developed for simulating the real conditions with the variety of adjustable and controllable values could be the good choice for this aim. For the aim of computational fluid dynamics (CFD) study, well-known ANSYS FLUENT software was used to model the rotary engine, which was designed in Solid works. FLUENT could simulate the flow field inside the combustion chamber of Wankel engine as a function of engine design and operating parameters.