CR-submanifolds of locally conformal Kaehler manifolds
Lokal olarak konform Kaehler manifoldların CR-altmanifoldları
- Tez No: 398134
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında lokal olarak konform Kaehler manifoldların CR-altmanifoldları sunulmuştur. Frobenius Teoremi göz önüne alınarak hemen hemen Hermit bir N manifoldunun bir CR-altmanifoldu M nin maksimal holomorfik distribüsyonu D ve D nin tamamlayıcı dik distribüsyonu D? ün integrallenebilmesi için gerek ve yeter koşullar ispatlanmıştır. Eğer N bir Hermit manifold ise, bu taktirde CR-altmanifold M nin bir CR-manifold olduğu gösterilmiştir. bir N Hermit manifoldunun temel 2-formunu göstermek üzere N nin Kaehler manifold olması için gerek ve yeter şart d = 0 olmasıdır. ? bir 1-form olmak ve N, d = koşulunu sağlayan bir manifold olsun. Eğer N bir Hermit manifold ise M altmanifoldunun bir CR-altmanifold olması için gerek şartın total olarak reel distribüsyon D? ün integrallenebilmesi olduğu ispatlanmıştır. Eğer bir kapalı 1-form ise adı geçen manifoldlara lokal olarak konform Kaehler manifold denir. Bu çalışmada çevreleyen uzay N bir lokal olarak konform Kaehler manifold ise holomorfik distribüsyon D nin integrallenebilmesi için koşullar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, CR-submanifolds of locally conformal Kaehler manifolds are presented. Taking into account the theorem of Frobenius it is proved that the necessary and sufficient conditions for the integrability of the maximal holomorphic distribution D and the complementary orthogonal distribution D? on a CR-submanifold M of an almost Hermitian manifold N. It is showed that if N is an Hermitian manifold, then the CR-submanifold M is a CR-manifold. An Hermitian manifold N is a Kaehler manifold if and only if d? = 0, where is the fundamental 2-form of N. Let be a 1-form and N be a manifold with d = . It is proved that if N is a Hermitian manifold in order that M be a CR-submanifold it is necessary that the totally real distribution D? be integrable. If is a closed 1-form we call these manifolds locally conformal Kaehler manifolds. In this study, we set the conditions for the holomorphic distribution D to be integrable provided that the ambient space N is a locally conformal Kaehler one.