Impact of additional donors in lung exchange
Ek bağışçıların akciğer takasına etkisi
  1. Tez No: 398152
  2. Yazar: DUYGU SİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmamızda, temelde akciğer takasna odaklanılmaktadr. Akciğer ve böbrek takaslar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Böbrek takasına hastalar tek bir verici ile katılırken, akciğer takasında iki verici gerekmektedir. Birbiriyle uyuşmaz hasta-verici-verici üçlülerindeki hastalar sahip oldukları verici akciğerlerini diğer üçlülerin verici akciğerleri ile takas edebilirler. Burada baz hastaların bir tanesi kendileriyle uyumlu ve diğer iki tanesi kendileriyle uyumsuz olan üç tane verici getirebildiği bir model düşünülmektedir.Eşleştirilebilen hasta sayısının artması yoluyla takas havuzuna ek verici getirmenin eşleştirme sisteminin refah verimliliğinin geliştirebileceğini göstermek için iki aşamalı bir mekanizma tasarlanmıştır. Ayrıca, ek vericilere izin verildiği taktirde hem takas sıralamasını çalıştırmak için gerekli nakil ekibi sayısının azalabileceğini hemde bu yüzden uygulama verimliliği olarak adllandırılan kavramın artacağını gösteren gerekli bir koşul verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we mainly focus on lung exchange. There are significant differences between lung and kidney exchanges. While in kidney exchange patients come with a single donor, lung exchange often requires two donors. Incompatible patient-donor-donor triples can exchange donor lungs with other triples.We consider a model in which some patients bring three donors; one is compatible and two are incompatible with themselves. We design a two stage mechanism to show that bringing additional donor to the exchange pool will improve efficiency of the matching system through increasing number of patients that can be matched. Additionally, we provide a necessary condition that shows when allowing additional donors can also reduce the number of necessary transplant teams to run the exchange sequence, and therefore increase,what we call, implementational efficiency.