Şükrü Erbaş'ın hayatı-sanatı ve eserleri üzerine bir araştırma
A research on Şükrü Erbaş's life-art and poems
  1. Tez No: 398189
  2. Yazar: DERYA KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Şükrü Erbaş'ın hayatı, sanat anlayışı ve şiirleri bütün yönleriyle kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı Şükrü Erbaş'ın şiirlerini yapılandırma biçiminin ortaya konularak, şiirlerin epistemolojik, tematik ve estetik alt yapısının belirlenmesidir. Şiirlerin organize ediliş biçimi, şairin şiir tekniklerinden yararlanma şekli ve öne çıkan temalar üzerinde durularak, şairin şiirlerine estetik değerini ne şekilde kazandırdığı tespit edilmiştir. Şiir metninin çok anlamlılığı ve anlamın sonsuzluğu ilkesinden hareketle çalışmada tek bir disiplininin ölçütleriyle sınırlı kalınmamış, anlamlama noktasında metinlerin yönlendirdiği farklı disiplinlere başvurulmuştur. Bununla birlikte edebiyat metninin kendi içinde organik bir bütün olduğu gerçeği unutulmayarak, çalışmada temel eksene metin oturtulmuş, metnin desteklediği veriler esas alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, Şükrü Erbaş'ın ilk şiirlerini yazmaya ve yayımlamaya başladığı dönem olan 1978 sonrası Türk şiirinin panoraması çizilmeye çalışılmıştır.“Hayatı”bölümünde şairin kronolojik yaşam öyküsü çıkarılmış, günlük yaşantısının sanat hayatına etkileri belirlenmiştir. 2. bölümde şairin sanat, edebiyat ve şiir üzerindeki görüşleri ayrı başlıklar halinde ele alınmıştır. Şiirlerin incelendiği ana bölüm olan 3. bölümde öncelikle şiirlerde ağırlıklı olarak işlenen temalar belirlenmiş, temaların ele alınış biçimleri üzerinde durulmuştur. Aynı bölümde şiirlerin ahenk ve şekil özellikleri belirlenmiş ve şairin dil ve anlatım özellikleri tespit edilmiştir.“Sonuç”bölümünde elde edilen veriler birbirleriyle ilişkilendirilerek, Şükrü Erbaş'ın şiirlerinin ve şairliğinin Türk şiiri içindeki konumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Şükrü Erbaş's life, approach to art and poems are analyzed in all aspects. The goal of this work is to determine the epistemological, thematic and aesthetic substructure of the poems of Şükrü Erbaş, through a denouncement of his way of constructing them. Having dwelled on the way the poems are organized, the poet's way of utilizing poetical techniques and the leading themes, the way the poet gives his work its aesthetic value is ascertained. Through the principles of connotation and infiniteness of meaning in a poetic text, the work was not limited by criterias of one discipline, other disciplines to which the texts orientate are also recoursed. However, keeping in consideration that the literary text is a organic whole in itself, the text itself and the data supported by text are put in the axis of the work. In the Introduction chapter, the tendancies in the turkish poetry in post 1978's and the attitude of Şükrü Erbaş's towards them are dwelled in order to determine his aesthetic substructure. In the chapter titled“His Life”, his biography is given and the effect of his every day life to his art is determined. In the 2nd chapter, his ideas on art, literature and poetry is evaluated. 3rd chapter in which his poetry is analyzed, the leading themes are determined, the way they are treated is dwelled. The features related to rhythm, form, language and narration in his poetry are determined. In the“Conclusion”chapter, through a liaison within the datas, Şükrü Erbaş is situated in the Turkish poetry as a poet.