Örgütlerde algılanan personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık ile ilişkisi: Bir kamu kurumunda araştırma
Relationship of percieved personnel empowerment with organizational commitment at organizations: A public institute research akgün, y
- Tez No: 398190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Rekabet şartlarının her geçen gün değişerek ve şiddetini arttırarak devam ettiği günümüzde, nitelikli iş gücünün kurumlarda tutulmasının sağlanması, örgütler için çözülmesi gereken en temel sorunlardan biri haline gelmiştir. Çalışanların örgüte olan bağlılıklarının geliştirilmesinin gerekliliği artık her bir kurum için insan kaynağını merkeze alan uygulamalara yönelmeyi zorunlu kılmıştır. Alan araştırması ile desteklenmek suretiyle örgütlerde personel güçlendirme uygulamalarının örgütsel bağlılık ile ilişkisini inceleyen bu çalışma, konu ile ilgili literatürden de yararlanılarak geliştirilen hipotezlerin test edilmesi ve sonuçlarının tartışılmasını kapsamaktadır. Araştırma Ankara da bir kamu kurumunun ana yerleşkesinde şube müdürü ve uzman personelden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin analiz edilmesine imkan sağlayan 78 adet anketin verileri, SPSS 20.0 istatistik programı kullanılarak spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in which competition conditions proceed by intensifing and varing day by day, it has come to one of the major problems that need to be solved to provide to be kept qualified workforce at institutions . Necessity of improving the personel commitment to the organizaton entails to head the practices which take to centre the human resource for every institution. By supporting field study, this study which examines the realtionship of organizational commitment with personnel empowerment practices in organizations, contains being examined hypotheses that is improved by benefitting the literature related to the subject and being discussed the results. Research was carried out on personel who were selected through convenience sampling method among depatment manager and qualified personnel at a public institute, Ankara. 78 piece surveys' data that enable to analyze the relationship between variables, was analyzed with spearman correlation test by using statistical program SPSS 20.0. It was figured out that there was significant relationship between personnel empowerment and organizational conmmitment.