Emeviler döneminde hitabet
Oration in the Umayyad age
  1. Tez No: 398191
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Etkili ve güzel konuşma sanatı olarak ifade edilen hitabetin, muhatabı olan insan kitlelerini etkilemesi ve onları istenilen amaca sevk etmesi, onun insan hayatında oynadığı role ve büyük bir değere sahip olduğunu göstermektedir. İnsanlık tarihi incelendiğinde eski Yunan ve Roma döneminde hitabetin ileri seviyede geliştiği gözlenmektedir. Yazılı bir edebiyatı bulunmayan Câhiliye Arapları sözlü edebiyata değer vermişler, hemen hemen bütün eserlerini hitabetle kalıcı hale getirmişlerdir. İslâmiyet sayesinde bir kat daha güçlenen hitabetin Emevi devrinde doruk noktasına ulaştığı müşahede edilmiştir. Bundan dolayı İslâm edebiyat tarihinde Emeviler dönemi hitabetine dair örnekler, Emevi döneminin zengin edebî arşiv hazinesini ortaya çıkartmıştır. Emeviler, hitabeti devletin siyasetini planlama ve resmi görüşlerini halka kabul ettirmek için kullanmıştır. Emevi döneminde hitabetin kat ettiği mesafe Abbasiler döneminde bile göze çarpmamaktadır. Çünkü Abbasiler ilmî faaliyetleri araştırma gayesiyle diğer dillerden Arapçaya tercümeye daha fazla önem vermişlerdir. Emevi devri hitabetini yansıtan bu çalışmamızın bundan sonra yapılacak Emeviler dönemine ait araştırma ve incelemelere ışık tutacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Oration, which is generally defined as the art of speaking in public elo-quently and effectively, has been a means of affecting a mass of people by en-couraging them to act towards a desired goal ever since human history began. This feature of oration has more to do with the huge role it has played in the his-tory of mankind. The human history shows that oration was developed by Ancient Greece and Rome. The Arabic Literature developed in the form of an oral tradition prior to the birth of Islam since they lacked a written literature. It was mostly through this oral tradition that they kept their arts and gave permanence to them with the help of oration. With the birth of Islam, oration gained a more safe ground is said to have reached its climax during the Umayyad Caliphate. Therefore, the oratory samples of the Umayyad literature show how rich an archive they had as far as the history of Islamic literature is concerned. The Umayyad used oration in planning administrative politics as well as a means of getting the public to agree with their political opinions. The extent to which it had progressed during the Umayyad Caliphate could also be witnessed during the Abbasid Caliphate, who attached considerably more importance to translating books and other stuff from different languages to the Arabic language for scientific purposes. The present study aims to contribute to and shed light upon the future studies into the rich oratory literature of The Umayyad Caliphate.