Gergedan ve Argos dergileri üzerine bir inceleme
An examination over the gergedan and Argos magazines
  1. Tez No: 398195
  2. Yazar: GÜLÇİN TUĞBA NURDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Edebiyat ve sanat dergilerinin Türk edebiyatının tarihi açısından gelişiminde büyük önemi vardır. Biz bu çalışmamızda İstanbul'da Mart 1987'de çıkmaya başlayan ve varlığını yirmi sayı sürdürebilmiş olan Ekim 1988'de son sayısı ile yayın hayatına veda eden Gergedan dergisini ve Eylül 1989'da yayın hayatına başlayıp Nisan 19922ye kadar kırk dört sayılık yayın hayatı ile Argos dergisini incelemeye çalıştık. 1980 ve 1990 dönemlerinin kültür ve sanat ortamının yanı sıra özellikle edebi ortamına ışık tutmayı amaçladık. Biz“Gergedan ve Argos Dergileri Üzerine Bir İnceleme”başlıklı çalışmamıza dergilerin indeksini hazırlayarak başladık. Hazırlanan indeks sayesinde dergilerde yer alan konuları, sıralamaları belirlememiz ve dergilerin anlaşılırlığını sağlamamız çok daha kolay oldu. Daha sonrasında öncelikle Gergedan dergisinden başlayarak her iki derginin yazı türlerini tasnifleyip incelemeye aldık. Yapılan bu incelemelerden oluşan tezimiz Gergedan ve Argos dergilerinin sanatsal ve edebi açıdan daha iyi anlaşılmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Gergedan ve Argos dergilerindeki özellikle edebi açıdan önem taşıyan yazıları incelemeye çalıştığımız bu çalışmamız temel olarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gergedan dergisi, ikinci bölümde Argos dergisi incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise her iki dergi genel bir değerlendirmeye tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a huge significance of literature and art magazines in the development of Turkish literature historically.In this study of ours,we have tried to examine the Gergedan Magazine which was first released in İstanbul in March 1987,managed to be issued 20 times and stopped being released in September 1989.And secondly,we have tried to examine the Argos magazine which was first released in October 1989 and had been issued 44 times till October 1992. In our study titled“An examination over the Gergedan and Argos magazines”, we started with preparing the index of the magazines.Thanks to the index we prepared, it became easier to define the topics and their ordering and provide the intelligibility of the magazines.Later on, starting with the Gergedan magazine, we classified the article types of the two magazines and put them through an examination. Our theory made out of these examinations aims to provide that the Gergedan and Argos magazines could be more intelligible in terms of art and literature. This study, in which we tried to examine particularly the articles of literary significance in Gergedan and Argos magazines, is basicly composed of two main chapters.In the first chapter the Gergedan magazine, in the second chapter the Argos magazine were examined. In the conclusion part, both of the magazines were put through a general review.