Celal-i Al-i Ahmed'in eserleri ve edebi üslubu
The works and literary style of Jalal Al-e Ahmad
  1. Tez No: 191359
  2. Yazar: BAHAR METE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DERYA ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mete, Bahar, Celâl-i Âl-i Ahmed'in Eserleri ve Edebi Üslubu, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Doç. Dr. Derya Örs, 116 s.Celâl-i Âl-i Ahmed, Tahran'da dindar bir ailede dünyaya geldi. lk ve ortaöğrenimini Tahran'da tamamladı. Daha sonra Tahran Üniversitesi'nde FarsEdebiyatı bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamlayıp edebiyat öğretmenliğiyapmaya başladı. 1950 yılında tanınmış ranlı roman yazarı Sûmûn-i Dânişver ileevlendi. 1969 yılında Esâlim'de öldü.Âl-i Ahmed ran'ın modern yazarlarından biridir. Edebiyat çevrelerinde kendineözgü yeni üslubuyla, kritik ve sosyal konuları seçmesiyle tanınmıştır. ?Ziyâret?isimli ilk eseri 1945 yılında ?Sohen? isimli edebiyat dergisinde yayınlanmıştır.Daha sonra 12 hikayeden oluşan ?Dûd u Bâzdûd? (Ziyaretleşme) adlı ilk kitabıbasılmıştır.Önemli eserleri şunlardır:Roman ve Kısa Hikayeler: Dûd u Bâzdûd (Ziyarteleşme), Ez Rencû ki Mû-berûm(Çektiğimiz Sıkıntıdan), Setar, Sergozeşt-i Kendûhâ (Kovanların Macerası),Mudûr-i Medrese (Okul Müdürü), Nun ve'l-Kalem, Nefrûn-i Zemûn (Yerin Laneti),Sengû Ber Gûrû (Mezara Bir Taş)Monografiler: Ovrâzân, Tât Nişûnhâ-yi Bulûk-i Zehrâ (Zehra Bölgesinin TatSakinleri), Cezûre-yi Hârg, Durr-i Yetûm-i Halûc-i Fârs ( ran Körfezi'nin Büyükncisi Harg Adası)Seyahatnameler: Sefer Be Vilâyet-i Azrâûl (Azrail'in Vilayetine Yolculuk), Sefer-iRûs (Rusya Yolculuğu), Sefer-i Âmrûkâ (Amerika Yolculuğu), Hasû Der MûkâtMakaleler: Heft Mâkale (Yedi Makale), Garbzedegû (Batı Mağdurluğu), Erziyâbû-yi Şitâbzede (Aceleci Değerlendirme)Çeviriler: Kumârbâz (Dostoyevski), Bûgâne (Yabancı/Albert Camus), Desthâ-yiÂlûde (Kirli Eller/Jean Paul Sartre), Bâzgeşt Ez ŞÃ»revû (Rusya'dan Dönüş/AndréGide), Kergeden (Gergedan/Eugene Ionesco)
Özet (Çeviri)
Mete, Bahar, The Works and Literary Style of Jalal Al-e Ahmad, Master?s Thesis,Advisor: Assoc. Prof. Derya Örs, 116 p.Jalal Al-e Ahmad was born in a religious family in Tehran. He finished hispreliminary and high education in Tehran. Then he got his BA and MA degrees inPersian literature from Tehran University and started teaching literature. In 1950,he?s married to Simin Daneshvar, a well-known Persian novelist. He died inAsalem in 1969.Al-e Ahmad was one of the Iran?s contemporary writers. He was famous in theliterary circles, for his new style of prose and for choosing critical and socialsubjects. His first work, by the name of ?Pilgrimage? was published in a literarymagazine ?Sokhan? in 1945. Then his first collection, which incuded 12 parts, bythe name of ?Paying and Repaying Visits? was published. Al-e Ahmad also wroteshort stories and did precious affairs.His outstanding works are as follow:Novels and Short Stories: Paying and Repaying Visits, Of Our Suffering, TheSetar, The Tale of Beehives, The School Manager, By The Pen, The Cursing ofThe Land, A Stone Upon A GraveMonographs: Owrazan, Tat People of Block-e Zahra, Kharg IslandTravelogues: The Land of Azrael, A Journey to Russia, A Straw in Mecca, AJourney to AmericaCritical Essays: Seven Essays , Plagued by The West, Hurried InvestigationsTranslations: The Gambler by Fyodor Dostoyevsky, L?Etranger by Albert Camus,Les Mains Sales by Jean-Paul Sartre, Return from The U.S.S.R. by André Gide,Rhinoceros by Eugene Ionesco