Kısasü'l-Enbiyâ'da sebepsellik şekilleri
Causality forms in Kısasü'l-Enbiya
- Tez No: 398199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sebepsellik İlkesi, felsefi bakımdan kısaca varlığı zaman içinde birbirine bağlayan şeydir. Dilbilgisel manasıyla ise, cümledeki veya cümleler arası sebep-sonuç ilişkilerinin yapı analizi ve bu cümlelerin çeşitli yönleriyle ele alınışıdır. Bu çalışmada Harezm Türkçesi döneminin nesir örneği olan Kısasü'l-Enbiyâ üzerinden sebepsellik şekilleri ele alınmıştır. Metinde, sebep bildirme işlevi olan öğelere ait örnekler tanıklanmış ve bu örneklerin Türkiye Türkçesine aktarımı yapılarak sebep bildirme nedenleri açıklanmıştır. Ayrıca bu öğelerin tarihsel Türk dilindeki görünümlerine ve örneklerine de yer verilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler ışığında, birçok farklı sebepsellik yapısını bünyesinde barındıran Kısasü'l-Enbiyâ'da çekim edatlarıyla, bağlaçlarla, isim çekim ekleriyle, zarf-fiil ekleriyle, soru yoluyla ve diğer sözcüklerle ifade edilen sebepsellik şekillerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Philosophically, the causality principle is briefly what connect the existence to each other in time. Its grammatical meaning is the structural analysis of cause and effect relations in phrase or between phrases and being discussed of these phrases with various aspects. In this study, the causality principles are discussed on the basis of Kısasu'l-Enbiya which is a prose example of the Khwarezm Turkish period. In the text, the examples, belong to elements which have statement reason, are seen and the reasons of statement function are explained by transfering these examples to Turkey Turkish. In addition, the aspects and the examples of these elements in historical Turkish language are included. Consequentially, in the light of the results obtained, in the Kısasu'l- Enbiya which include various different causality structures, via particle, conjunction, inflexional suffix, verbal adverb, question and the causality styles are reached which are stated with other words.