Kamu hastanelerinde Du Pont analizi ile finansal performans değerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of financial performans with Du Pont analysis in the public hospital performance and an application
  1. Tez No: 398200
  2. Yazar: SELİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir kamu hastanesi işletmesinin karlılığa dayalı finansal performansının ölçülmesidir. Bu amaç doğrultusunda hastane işletmesinin 2009-2013 yılları arasındaki finansal tablo verileri kullanılarak Du Pont Analizi uygulanmış, karlılığa dayalı performansı ve performans sapmalarının nedenleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada daha çok finansal kontrol sistemi olarak kullanılan bu analizin finansal performans belirleme yöntemi olarak da kullanılabileceği ortaya konmuştur. Örnek alınan kamu hastanesi işletmesinin karlılığa dayalı finansal performansının 2009, 2011 ve 2012 yıllarında 2010 ve 2013 yıllarına göre çok daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to measure the financial performance of a public hospital company based on profitability. For this purpose, Du Pont Analysis has been applied by using financial statement data of 2009–2013 period and the financial performance of that company based on profitability and the reasons of its performance deviations has been investigated. In this study, it has been exhibited that this analysis which is mostly used as a control system, can also be used as a performance determination method. The financial performance of the public hospital company taken as the case has been found much better for the years 2009, 2011 and 2012 than for the years 2010 and 2013.