Rifâ'a Râfi' el-Tahtâvi'nin Paris Gözlemleri ve Hayrullah Efendi'nin Avrupa Seyahatnamesi adlı eserlerine yansıyan batı ve batılı imgesi
West (Occident) and western (Occidental) images reflected works of Rifâ'a Râfi' el-Tahtâvi's Paris Gözlemleri and Hayrullah Efendi's Avrupa Seyahatnamesi
  1. Tez No: 398204
  2. Yazar: MEHMET CİHANGİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATIMA BETÜL ÜYÜMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Rifâa' Râfi' el-Tahtâvi'nin Paris Gözlemleri ve Hayrullah Efendi'nin Avrupa Seyahatnamesi adlı eserlerine yansıyan Batı ve Batılı imgelerini tespit edip, karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri ışığında incelemektir. Bu tezde yazarların gerek seyahatleri esnasında edindikleri izlenimler ve gerekse elde ettikleri bu izlenimleri kaleme alırken etkisinde kaldıkları tarihsel, kültürel ve sosyal şartlar, çoğulcu inceleme yöntemiyle ele alınıp değerlendirilecektir. Bu çalışmayla Arap ve Türk iki yazarın eserlerinde ortaya koydukları imgeler üzerinden ait oldukları toplumun ve içinde yaşamış oldukları dönemsel koşulların Batı ve Batılı'ya olan bakışlarını nasıl etkilediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine West and Western images reflected in the works of Rifâ'a Râfi' el-Tahtâvi's Paris Gözlemleri and Hayrullah Efendi's Avrupa Seyahatnamesi and to investigate them in the scientific light of comparative literature. In this thesis, both the observations of the writers during their journeys and historical, cultural and social conditions that they have been under influence when they write their observations will be evaluated by means of pluralist analyzing method. In this study, through the images in the works of these two Arabian and Turkish authors, how the society they belong to and the conditions of the era they live in influenced their views about West and Western will be examined.