Türkiye'de uygulanan vergilendirme politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri: 1990-2013 dönemi
The effects of the applied taxation policies on income distribution in Turkey: 1990-2013 period
  1. Tez No: 398203
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ TABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelir dağılımı konusu ülkelerin en büyük problemlerinin başında gelmektedir. Bütün ülkeler ekonomik açıdan büyümeyi sağlarken aynı zamanda toplumsal refahı da göz önünde bulundurmaktadır. Bu çerçevede en önemli unsur gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik politikalar gerçekleştirmektir. Bu çalışmada gelir dağılımı sorunu ve vergi politikalarıyla olan ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle, gelir dağılımı kavramı irdelenmiş, vergi politikaları, vergi türleri tartışılmış, sonrasında vergi türleri ile gelir dağılımı arasındaki ilişki belirlenmiştir. Bu amaçla Gini modeli adı verilen model oluşturularak dolaysız vergilerin ve dolaylı vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkileri ekonometrik analizle tespit edilmiştir. Ekonometrik analiz neticesinde 1990-2013 döneminde dolaysız vergilerin gelir dağılımını düzeltici etkisi teoriyi de destekler nitelikte çıkmıştır. Türkiye'de gelir dağılımını düzeltmek için devletin maliye politikası aracı olarak dolaysız vergileri kullanması önerilmiştir. Son yıllarda etkinliği artan dolaylı vergilerin ise gelir dağılımını daha çok bozduğu için dolaysız vergilerin dolaylı vergiler yerine ikame edilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of income distribution is one of the biggest problems of the countries. All countries aim both economic growth economically and social welfare. Rat the same time keep in mind the social welfare while growing economically. The most important thing, in this context, is to realize policies to eliminate income inequality. This study attempts to explain the relationship with the problems of income distribution and tax policy. First, the concept of income distribution, tax policy and tax types were discussed, and then, the relationship between income distribution and tax types were determined. For this purpose, the Gini model was established and the impacts of direct and indirect taxes on income distribution have been found by econometric analysis. As a result of the econometric analysis, during the 1990-2013, direct taxes have been also corrective effect on the income distribuiton which support the theory. Direct taxes are proposed for correcting the income distribution in Turkey as a state's policy tool. Because of the fact that the growing influence of indirect taxes has corrupted income distribution more in recent years, it is concluded that that there should be substitution of direct taxes instead of indirect taxes.