Kişisel verilerin korunması bağlamında vergi mahremiyeti
Tax confidentiality in the context of protection of personal data
- Tez No: 669713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kişisel verilerin korunması, ulusal ve uluslararası alanda önemi her geçen gün artan ve birçok disiplinle iç içe geçmiş bir konudur. Türk hukukunda kişisel verilerin korunmasının anayasal bir hak olarak kabul edilmesi ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile bireyler önemli güvencelere kavuşmuştur. Türk vergi hukukunda yer bulan vergi mahremiyeti ise bu güvenceler kapsamında yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada mükelleflerin bilgilerinin korunması açısından iki önemli disiplin olan kişisel verilerin korunması ve vergi mahremiyeti ele alınmıştır. Literatür taraması yöntemiyle yapılan çalışmada kişisel veri kavramı, kişisel verilerin hukuki niteliği, kişisel verilerin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler, vergi mahremiyetinin kapsamı, yasal dayanakları ve vergi mahremiyetinin ihlali suçu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Her iki disiplin birlikte ele alınarak karşılaştırmalı analiz yapılmış, konu bir bütün olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda vergi mahremiyeti bakımından vergi mevzuatının kişisel veri koruma hukukuna uygunluğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection of personal data is an issue that is increasing in importance both nationally and internationally and is intertwined with many disciplines. With the acceptance of the protection of personal data as a constitutional right in Turkish law and the enactment of the Personal Data Protection Law No.6698, individuals have gained important safeguards. Tax privacy, which is included in Turkish tax law, has gained a new dimension within the scope of these guarantees. The two important disciplines in terms of protecting taxpayers information, which are protection of personal data and tax privacy are discussed in this study. In the study conducted with the literature review method; the concept of personal data, the legal nature of personal data, national and international regulations of the protection of personal data, the scope of tax privacy, its legal basis and the crime of breaching tax privacy were examined in detail. A comparative analysis was carried out by considering both disciplines together, and the subject was evaluated as a whole. An attempt to determine the compliance of tax legislation with personal data law in terms of tax privacy was made through the evaluation of the results obtained from the study.