15-18 yaş grubu lise öğrencileri ile Yeşilçam sinemasında kullanılan Türk Sanat Müziği repertuarından oluşan bir müzikal'in sahneye konması
To put on stage a musical theater with the high school students aged 15 to 18 with the repertoire of Turkish Classical Music held in Yeşi̇lçam cinema
- Tez No: 398319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Müzikal sanatı, 19. yüzyılın başında Avrupa ve Amerika'da bugün anladığımız çağdaş müzikal olarak ortaya çıkmış ve halen de tüm dünyada ilgi ve beğeniyle izlenen bir sanat dalıdır. Türkiye'de ki gelişimi ise, dünyadaki örneklere nazaran ufak tefek çalışmalar zaman içerisinde yapılmış olsa da, hiçbir zaman dünya klasmanındaki eserlerle kıyaslanabilecek prodüksiyonlar haline gelememiştir. Bu nedenle Yeşilçam Müzikali, hem Türkiye'de müzikale olan bu ilginin artmasına vesile olmak, yeni kuşaklara müzikali tanıtabilmek hem de günümüzde hak ettiği değerden gittikçe uzaklaşan kendi öz kültürümüzün müziği olan Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan özgün bir çalışma yaparak hem müzikal kültürünü hem de Türk sanat müziğini yeni kuşaklara tanıtmak ve sevdirmek amaçlanmıştır. Sonucu itibariyle ise bir müzikal sahneye koyarken 15-18 yaş arası öğrencilerle nasıl çalışılacağına dair hangi süreçlerden geçildiği ile alakalı ve işleyişin nasıl olması gerektiğine dair bir öğretmen el kitabı olma özelliği taşımakta, aynı zaman da öğrencilere müzikal ve Türk Müziği kültürünü aşılayabilmenin ötesinde, onların hayatlarına olan olumlu etkilerini analiz edebilmek ve bir sahne çalışması yaparken bunun salt sahnede oynanan oyunun ötesinde vizyonlarına ne gibi katkılar sağladığı açısından da bir laboratuar çalışması olma özelliği taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Müzikal, Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Sahne, YeĢilçam
Özet (Çeviri)
The art of Musical theater is a kind of art branch, which has been occured in Europe and America at the beginning of XIX. century as modern musical theater of today and still is a branch of art all over the world that is watched by spectators with interest and appreciation. To talk about its improvement in Turkey; although tiny activities carried out during the time, taking into consideration the world specimens, those never ever been works to be compared with the productions in the classification of world records. Thus, in Yeşilçam Musical Theatrer the goal has been either to serve the improvement of interest of musical comedy in Turkey, to promote new generation what musical theater is or by preparing an original performance consisting of Turkish Classical Music of our own culture, which continously becomes distant of its actual value nowadays, either to promote the culture of musical comedy or Turkish Classical Music to new generation and make it like by them. And according to its result, it has the importance to be a teacher's manual, related with which procedures applied for how to be worked with pupils between the ages 15-18 while putting a musical theater on the stage and how sould be the operation. In the mean time, İt has also the value of being a laboratory work in the aspect of what is imported to the students' visions while realizing a stage performance, beyond being only a performance and to analyze the positive effects of Turkish Music to the students' lives, beyond suggesting the culture of that kind of Music. Key words : Musical, Theater, Musical Theater, Stage, YeĢilçam