Şirket birleşme bölünme ve hisse değişiminin Türk vergi sistemindeki yeri
The place of combination, division, and share exchange of companies in Turkish tax system
  1. Tez No: 398331
  2. Yazar: NESRİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın konusu; şirketlerin birleşme, bölünme ve hisse değişimi süreçleri ve vergilendirilmesidir. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç şirketlerin birleşme, bölünme ve hisse değişimi işlemlerinin ülkemizdeki vergi kanunları açısından incelenmesi ve var olan yasal düzenlemeler hakkındaki sorunların ortaya konmasıdır. Tez kısa bir girişin ardından temel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümü, şirket, birleşme bölünme ve hisse değişimi kavramlarına ayrılmış, bu bölümde şirketler, birleşme bölünme ve hisse değişimi tanımı, birleşme ve bölünme nedenleri ile türleri incelenmiştir. İkinci bölümde, şirketlerde birleşme bölünme ve tür değiştirme işlemlerinin ticaret hukukundaki boyutu ele alınmış, bu kapsamda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü son bölümde ise, birleşme bölünme ve hisse değişimi yürürlükteki Vergi Mevzuatında yer alan düzenlemeler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the processes of companies' combination, division, share exchange, and the taxation. The aim to do this study is searching the processes of companies' combination, division, and share exchange in terms of tax laws in our country and bringing up the problems of existing lawful regulations. The thesis consists of three main parts after a short entrance. The first part of our study includes the terms of company, combination, division, and definition of share exchange. In this part, companies, combination, division, and the definion of share exhange; the reasons and types of combination and division were examined. In the second part, the processes of combination, division and change type in companies were taken up in terms of trade law. In this context, it includes the regulations in the 6102 Turkish Trade Law. In the third, final part; combination, division, and share exchange were researched in terms of the regulations in the current tax legislation.