Orta Asya'dan hayvan ve hayvan çıkışlı desenlerin tekstilde kullanım yerleri
Areas of textille apllications on animals and animals pattern i̇nspire in Central Asia
- Tez No: 398332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Art History, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Semboller toplumların ve kavimlerin çok önemli kültürel verileridir. Bu veriler sanatsal tasarımlar olup incelenmesi gereken belgelerdir. Özellikler Orta Asya kültürleri ve halkları semboller, kendilerinin toplumsal armalarıdır dolayısı ile bağımsızlıklarını gösterir sembollerdir, aynı zamanda sanatsal desenler olarak kullanılmaları altlarında mitolojik izler taşımaktadır. Mitolojik kaynaklı hayvan figürleri konusunu ele almadan önce, Hayvan Üslubunun doğuş sebeplerini ve bu konudaki görüşleri incelemek gerekir. Hayvan Üslubunu“bozkır üslubu”olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Çünkü bu üslup Orta Asya'nın bozkırlarında göçebe hayatı yaşayan topluluklarda görülmeye başlanmış, Ön Asya'ya ve Orta Avrupa'ya kadar yayılmıştır. Bu sosyo kültürel, sanatsal anlayışı kavrayabilmek, halkların kültürel unsurlarının, en tabii duygularını, toplumsal etkileşimler ve yetenekler ile oluşumlarını araştırmak için diğer başka kültürel verileri araştıran bilim dalları ile alakalı olmak gerekmektedir. Büyük Asya coğrafyasını göz önünde bulundurursak, sosyoloji, antropoloji, kültür tarihi, sanat tarihi, toplumlarının ilgili unsurlarını açıklayıcı olabilmektedir. Hayvan ve hayvan çıkışlı figürler, motifler, desenler, figürler ve tamgalar kullanım alanları, sosyo kültürel alandaki yeri ve sanatsal etkileri örneklerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Symbols are very important cultural communities and the tribes data. These data are the documents to be examined is the artistic designs. Features Central Asian cultures and peoples of the symbols, symbols show their independence by themselves due to their social arms, which carries marks of mythological also used as artistic patterns on the bottom. Before discussing the issue of animal origin mythological figures, you should examine the reasons for the emergence of Animal Style and views on this subject. Animal Style of the“steppe style”would not be wrong to characterize. Because this style began to be seen in communities of nomadic life in the steppes of Central Asia, it has spread to Asia Minor and Central Europe. This socio-cultural, artistic concept to grasp, folk cultural elements, the natural emotions, social interactions and ability to investigate the formation and are required to be associated with any other cultural disciplines researching data. Considering the large Asian geography, sociology, anthropology, cultural history, art history, it may be descriptive elements relevant to society. From animals and animal figures, motifs, patterns, figures and tamgas (stamps) areas, where the socio-cultural field and discussed with examples of artistic effects.