Müzikaller ve müzikal oyunculugu üzerine bir inceleme
An acting on musical and musicals
  1. Tez No: 398333
  2. Yazar: ALTUN BURCU ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
“Müzikaller ve Müzikal Oyunculuğu Üzerine Bir İnceleme”başlıklı bu yüksek lisans tezi ile müzikal ve tanımları, tanımlardaki çeşitlilik, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, kendi içinden türlerin doğuşu ile müzikal tiyatro ve müzikal film arasındaki benzerlik ve farklılıklar yanında bunlara bağlı olarak müzikal oyunculuğu kavramı, gelişimi ve gerekleri, müzikalin sahnelenmesi sırasında üstlendikleri işlev ve sorumlulukları üzerine araştırma yapmak hedeflenmiştir. Çalışma sırasında, konuyla ilgili ulaşılabilen her türlü yazılı, sözlü, basılı, internet kaynakları taranmaya çalışılarak, yeri geldiğinde kaynaklarda belirtilen önemli noktaların ve verilen referans müzikal çekimleri izlenerek incelenmiştir. Birinci bölümde konuya genel bir giriş yapılarak çalışmanın amaç ve hedefleri belirtilmiştir. İkinci bölümde müzikal tiyatro, dördüncü bölümde müzikal film; tanımlar, kendi içinde oluşturduğu türler ve tarihi bakımından incelenmiş olup Türkiye' de müzikal tiyatro ve müzikal film gelişimine kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde müzikal tiyatro, beşinci bölümde müzikal film; kendilerini oluşturan disiplinler ile ses, dans ve beden kullanımı ele alınarak müzikal tiyatro ve müzikal film oyunculuğu hakkında araştırma sırasında elde edilen bilgiler paylaşılmıştır. Sonuçlar kısmında, beş bölüm boyunca verilen bilgi ve bulgular çerçevesinde müzikal tiyatro ve müzikal filmlerin benzer ve farklılık gösteren özellikleri ile bunların müzikal tiyatro ve müzikal film oyunculuğuna etkilerine, bir müzikal oyuncusunda olması gereken özelliklerin ne olması gerektiği; müzikal tiyatro oyuncusu ile müzikal film oyuncusu arasındaki fark ve benzeşimlere yer verilmiştir. Türkiye' de ve dünyada bir müzikal tiyatro sahneleme ve/ veya bir müzikal film çekimi aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlar, oyuncuya ve diğer sahne ekibine düşen görev ve sorumlulukların ne olduğu hakkında elde edilen bilgiler paylaşılarak, ülkemizde müzikallerin nicelik olarak azlığının nedenlerine değinilerek müzikali müzikal yapan ana unsurlar, ihtiyaç ve özelliklerin üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler : Müzikal Tiyatro, Müzikal Film, Müzikal Oyunculuk
Özet (Çeviri)
With this post graduate there is having the little "A study on Musicals and Musical Acting, making a research has been aimed on musical and its definitions, diversity in definitions, diversity in definitions, its development in historical process, the resemblence between the types bearing in musical to musical drama and musical films and differences in connection to the concept of musical acting, develpoment and necessitions, the function and responsibilities during the display of the musical. In the course of study every kind of written, oral, printed and internet based resources have been scanned. When appropriate, important points and given reference musşcal recordings which were pointed in the resources have been stadied. In the first part the aim of the study was declaned making a general entrance to the subject In the second part musical drama , in the fifth parth musical film, the disciplines making them, and the second , dance and to use of body have been looked in detail. The information in the rourseof the research for musical drama and musical film has been shared. In conclusion part in the prame of the information and the findings throughout the fifth part, similar film, their affects on musical drama and musical film acting, what features a musical actor needs to have and the similaritos and differences between a musical drama and musical film actor have been given place. In Turkey and the worls the things that we have to be cautious about during the performance of a musical drama and a musical filming have been shared. The duties and the responsibilities of the actor and the other staff are emphasized in this study. By mentioning the of the scarcity of the musicals in our country, cover stones of the musical its needs and features have been studied. Keywords : Musical Teather, Musical Film, Musical Acting