Milletlerarası tahkim anlaşması
İnternational arbitration agreement
  1. Tez No: 398365
  2. Yazar: FATİH OĞUZ HAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya ticaretinde yapılan ekonomik faaliyetlerin değişik coğrafya ve devletlere göre çeşitli riskler taşıdığı bilinen bir gerçektir. Bu risklerin en önemlilerinden biri de; ticaret yapılan devletlerin iç hukuk sistemlerinin bu ticareti yapma konusundaki farklı kuralları ve hukuki uygulamalarıdır. Bunlar genel olarak ticaretin yapıldığı ülkelerin hukuk sistemindeki değişiklikler, milli hukukun korumacı hükümleri, yargılama usulleri, fazla süren yargılama süreçleri, yargı kararlarının uygulanabilirliği gibi nedenlerdir. Bu riskleri kabul edilebilir noktalara getirmek yolunda en önemli yol“tahkim”olarak gelişmiştir. Tarihte tahkimin var olduğu ve uygulandığı, kadim din kaidelerinden ve değişik medeniyetlerin uygulamalarından tespit edilmiştir. Son yüzyılda devletlerin tahkim konusunda uluslararası sözleşmeler aracılığı ve milli hukuk sistemlerinde bu yönde düzenlemeler yaparak yaygınlaştırıldığı, halen yaklaşık 160 ülke tarafından bu antlaşmalara taraf olduğu ve milli hukuk sistemlerinde düzenleme yaptıkları görülmektedir. Bu çalışmamızda, uluslararası sözleşmeler ve milli hukuka göre“milletlerarası tahkim anlaşması”ve“milletlerarası tahkim yargılaması usulü”ana hatlarıyla açıklanacaktır. AnahtarKelimeler: Tahkim Anlaşması, Milletlerarası Tahkim, Tahkim Yargılaması
Özet (Çeviri)
It is known as a fact that the economic activities in world trade carried out variety of risks for the different geographies and states. Also it is as fact that trade made states' legal systems is one of the most important risks about making this trade. These reasons generally are the changes in legal systems of the states which trade done, protectionist provisions of national law, judicial proceedings, long process of trial, enforceability of the judgment etc. The way to bring these risks to an acceptable point is developed as“arbitration”. It is determined that there had been arbitration in history from the ancient religious rules and the applications of civilizations. In the last century, it is observed that arbitration is spread out by states through international conventions and national legal systems in this direction by making adjustments in their national legal systems through international agreements, currently approximately 160 countries are parties to the treaty and they made arrangements in their national legal systems. In this study,“international arbitration agreement”(treaty of arbitration) and“international arbitration judgment procedure”will be briefly explained according to international conventions and national law. Key Words : Arbitration Agreement, International Arbitration, Arbitration Judgment