Reklam ve reklamın tüketici tercihlerine etkisi
Advertising and the effect of the advertisement consumer preference
- Tez No: 398364
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Reklam, Bir mal yada hizmetin, bir kurumun, bir kişinin yada fikrin, kimliği belirli sorumlusu tarafından tarifesi önceden belli bir ücret karşılığında kitle iletişim araçları vasıtasıyla olumlu bir biçimde tanıtılıp benimsetilmesi çabaları şeklinde tanımlanmakla birlikte, bir çok özelliği sebebiyle farklı tanımlarla da karşımıza çıkmaktadır. Tanımın şekli ve mahiyeti ne olursa olsun reklamın özü, bir nesneyi, bir ürünü, bir olguyu veya bir olayı insanlara kabul ettirmek ve onlara o şeyle ilgili görmeleri istenen yüzün gösterilmesini sağlamak reklamın en öz tanımlarından birisi olacaktır. Gelişen rekabet zemininde reklam, tüketiciye ulaşmanın ve tüketiciye gösterilmek istenen yüz için en kısa yol mahiyetindedir. Bu yönüyle de gereken ilgiyi görmesi kaçınılmaz olacaktır. Nitekim günümüz reklamlarına bakıldığında, düz bir anlatımdan ziyade, bilinçaltı mesajları, özdeşleştirme çabaları ve daha birçok materyalle zenginleştirilerek amaca en somut biçimde ulaşmasına gayret gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Advertising, a commodity or service , an institution, a person or idea , identity-specific charge by the tariff in advance for a fee in the mass means of communication in a positive way descibed adoption and efforts defined as , although a lot of features because of different definitions in the emerge . Description of the shape and nature of whatever ad essence , an object, a product, a phenomenon or an event to the people to impose them on that thing about seeing the desired facial enable display ad at self-definition will be one of . Advertising on the basis of increasing competition , intended to be shown to reach consumers and consumers face is the shortest path to nature . This aspect will also not receive enough attention is inevitable . Indeed, when we look at today's ads , rather than a straight narrative , subliminal messages , identification of material enrichment efforts and a lot more practical effort is made to reach the most concrete manner .