Marka lisans sözleşmeleri
Brand license agreements
- Tez No: 398372
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Lisans sözleşmelerinin, sözleşme konusu itibariyle, bir çok özel kanunla bağlantı noktası bulunmaktadır. Marka lisans sözleşmesi tüm unsurlarıyla kanunda düzenlenmiş bir sözleşme değildir. Ancak 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de marka lisans sözleşmesi ile ilgili bazı düzenlemelere yer verilmiştir. Bu çalışma esas itibariyle Türk marka mevzuatı ve uygulama ile hukuk öğretisinin ışığı altında Marka Lisans Sözleşmelerini incelemektedir. Marka lisans sözleşmesi, lisans sözleşmesi türlerinden biridir. Marka lisans sözleşmesi ile lisans alan, markanın kullanım hakkını elde etmektedir. Marka lisansının en önemli özelliği markanın mülkiyetinin lisans verende kalmasıdır. ANAHTAR KELİMELER: Marka, Lisans, Lisans Hakkı, Marka Lisans Sözleşmesi, Marka Lisans Sözleşmesinin Özellikleri
Özet (Çeviri)
Licence agreements have the basis of their contractual item touchpoints with intellectual property laws on special. Although the licence agreement terms are not fully regulated by legislation, there are a few articles regarding trademark licence agreements in the 556 numbered Statuory Decree of Protection of Trademarks. This study analyses Trademark License Agreements in the light of Turkish legislation and practice including jurisprudential doctrine. Trademark licence agreement is one of the various licence agreements. By contracting licence agreement, licensee shall have the usage rights of the trademark. Most importantly, the licensor retains the ownership of the trademark during the life of the contract. KEYWORDS: Trademark, License, Right of License, Trademark License Agreement, Properties of Trademark License Agreement