Marka lisans sözleşmelerine uygulanacak hukuk
The applicable law to trademark license agreements
- Tez No: 936815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Markaların tescilli olduğu mal veya hizmet alanında küresel pazarda etkin bir şekilde hedef kitlesi tarafından tanınması ve faaliyet göstermesi bakımından yabancılık unsuru taşıyan marka lisans sözleşmeleri oldukça önem arz etmektedir. Milletlerarası ticaretin gelişmesi ile yabancılık unsurunu haiz marka lisans sözleşmelerinin yaygınlaştığı görülmektedir. Bu suretle yabancılık unsurunu haiz marka lisans sözleşmelerinden doğan ve Türk mahkemelerinde görülen ihtilâflar bakımından uygulanacak hukukun tespiti gerekmektedir. Bu gereksinimden hareketle çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle sözleşmenin Türk maddî hukuku bakımından genel hatları ile çerçevesi belirlenmiştir. İkinci bölümde ise Türk milletlerarası özel hukuku bakımından yabancılık unsuru içeren marka lisans sözleşmelerine uygulanacak hukuk ve sözleşme statüsünün kapsamı dışındaki durumlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark license agreements with a foreign element are very important in terms of the effective recognition and operation of trademarks in the global market in the field of goods or services in which they are registered. It is observed that trademark license agreements with a foreign element have become widespread with the development of international trade. In this way, it is necessary to determine the applicable law for disputes arising from trademark license agreements with a foreign element, which are heard in Turkish courts. Based on this requirement, in the first part of our study, the general framework of the agreement in terms of Turkish substantive law is determined. In the second part, the law applicable to trademark license agreements with a foreign element in terms of Turkish private international law is discussed. In the third part, situations outside the scope of the contractual status are tried to be explained.