Marka lisans sözleşmeleri
Agreement on the trademark license
  1. Tez No: 405916
  2. Yazar: ÖZGE TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Marka açısından temel mevzuat niteliğinde olan 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile ekonomik bir değere sahip olan markanın çeşitli hukuki işlemlere konu olması öngörülmüş ve KHK'nın 15. maddesinde markanın devredilebilir, miras yoluyla intikal edebilir, lisans konusu olabilir ve rehnedilebilir olduğunu belirtilmiştir. Tezimizin konusu olan ve uygulamada en sık karşılaşılan markanın hukuki işlemlere konu olmasını sağlayan türlerden biri de marka lisansı sözleşmesidir. Lisans verenin markadan doğan kullanma hakkını lisans alana devrettiği ve buna karşılık lisans alanın ise bedel ödemeyi taahhüt ettiği bir sözleşme olan marka lisans sözleşmesi bir bütün halinde 556 sayılı KHK'da düzenlenmediğinden; lisans hakkının niteliği, marka lisans sözleşmenin niteliği ve sözleşmeye uygulanacak hükümler açısından doktrinde oldukça tartışılmış ve birçok hususta görüş birliğine varılamamış bir konu olmuştur. Marka lisans sözleşmesinin bir bütün olarak 556 sayılı KHK'da düzenlenmemiş olması, sözleşmenin ticari hayatta büyük bir öneme sahip olması ve doktrinde yapılan tartışmalar dikkate alındığında, bu hususlara açıklık getirilmesi amacıyla, marka lisans sözleşmesinin tez konusu olarak seçilmesi ve incelenmesi zorunlu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Trademark, having economic value with 556 numbered Statutory Decree on Protection of Trademarks which is the basis of legislation from the trademark point of view, is prescribed as subject to legal operations and it is stated at the article 15 of Statutory Decree as trademark is transferable, descendible by inheritance, being matter of license and pledgeable. Trademark license agreement as being the subject of thesis is one kind of the common implementations that supplies the trademark as subject of legal transactions. Since, trademark license agreement as being the transfer of right of use of licensor rising from trademark to licensee and conversely licensee commits to pay the price for that, is not regulated completely at 556 numbered Statutory Decree, is pretty argued in doctrine from the point of provisions will be implemented to agreement, statue of right of license and statue of trademark license agreement view have been a subject which is not reached a consensus in many respects. Having not been regulated completely in the 556 numbered Statutory Decree, agreement having big importance in the business life and arguments in doctrine is considered, trademark license agreement, in the aim of clarification of these matters, have been compulsory for research and selected as thesis subject.