Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisine giren bir suç olarak Uluslararası Ceza Hukukunda saldırı suçu
Crime of agression as an international crime in International Criminal Law within the jurisdiction of the International Criminal Court
- Tez No: 398401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp
- Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Saldırı suçu uluslararası toplumu bir bütün olarak ilgilendiren en ciddi suçlardan biridir. Bu yüzden saldırı suçu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisine giren suçlardan biri olmuştur. Kampala'da gerçekleştirilen Birinci Gözden Geçirme Konferansında, Saldırı suçunun tanımı, unsurları ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisi taraf devletler tarafından oybirliğiyle kabul edilmiştir. Uluslararası Ceza Mahkemesi saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisini ancak 01 Ocak 2017 tarihinden sonra taraf devletlerin üçte iki çoğunluğu ile bir karar almasından ve değişikliklerin 30 taraf devlet tarafından onaylanması veya kabul edilmesinden bir yıl sonra (hangisi daha geç ise) işlenen suçlar üzerinde kullanabilecektir. Saldırı suçu bir devletin siyasi ve askerî eylemlerini etkili biçimde kontrol edebilme veya yönetebilme konumunda bulunan liderler tarafından işlenebilen“özgü”bir suçtur. Saldırı suçunun oluşabilmesi için karakteri, ağırlığı ve boyutu itibarıyla Birleşmiş Milletler Şartı'nı açıkça ihlal eden bir saldırı fiilinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Failin, bu saldırı fiilini planlamış, hazırlamış, başlatmış veya icra etmiş olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The crime of aggression is one of the most serious crimes of concern to the international community as a whole. Therefore, the crime of aggression was accepted as one of the crimes within the jurisdiction of the International Criminal Court. In the First Review Conference held in Kampala, the definition of the crime of aggression, the elements of the crime and the jurisdiction of the International Criminal Court over the crime of aggression were adopted unanimously by the States Parties. The International Criminal Court may exercise its jurisdiction only with respect to crime of aggression committed one year after the acceptance or ratification of the amendments by thirty State Parties and after 1 January 2017, provided that States Parties then confirm the exercise of jurisdiction in a decision to be taken by a two-thirds majority. The crime of aggression is a“specific offence”that can only be committed by a leader who is in a position to exercise control over or to direct the political or military action of a state effectively. To constitute a crime of aggression, an act of aggression which, by its character, gravity and scale constitutes a manifest violation of the United Nations Charter must have been committed. The perpetrator planned, prepared, initiated or executed this act of aggression.