Bilgi yönetimi yaklaşımlarındaki değişimin istihbarat analizine etkisi
The effect of the change of knowledge management approaches on intelligence analysis
- Tez No: 398400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İstihbarat teşkilatlarının temel görevi, karar vericilere mevcut ve potansiyel tehdit ve fırsatlarla ilgili enformasyon ve bilgi sağlamaktır. Bu göreve yönelik en önemli safha istihbarat analizidir. İstihbarat analizcileri güvenlik çevresini aktif bir şekilde gözlemleyerek sorun ve tehditlerle ilgili veri toplar, bu verileri değerlendirir, analiz eder ve yorumlayarak belli bir bağlama sokarlar. Özellikle Soğuk Savaş sonrasındaki dönemde hem tehditlerin karmaşıklaşması hem de süratli teknolojik gelişime paralel olarak açık kaynaklardaki verilerin artması, yüksek düzeyde insan düşüncesine bağlı olan analiz fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. Mevcut ve potansiyel bilginin etkin olarak yönetilebilmesi bu olumsuzluğu giderebilmek için şarttır. Bu bağlamda karmaşıklaşan güvenlik çevresinde erken ikaz sağlayabilmek için farklı kurumlarda çalışan analizcilerin kendi kendine organize olarak bilgiyi paylaşması ve analiz sürecine değer katması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The core mission of intelligence agencies is to provide decision makers with information and knowledge, related to actual and potential threats and opportunities. For accomplishing this mission the key factor is intelligence analysis. Intelligence analysts observe security environment actively, collect data, evaluate, analyze, and interpret the data in order to put it into a context. Especially after the Cold War as the threats are getting more complex, the increase in the volume of data in open sources, that needs to be analyzed, has influenced this function negatively. In order to deal with this situation, managing existing and potential knowledge is essential. In this context for ensuring early warning in complex security environment it is urgent that self organizing analysts in different organizations should share knowledge and add value to the analytic process.