Depolama etkinliklerinde sipariş işlemenin önemi ve otomotiv sektöründe bir araştırma
Importance of order fulfillment process on warehousing activities and a research on automotive sector
- Tez No: 398404
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 2015 yılında yayınladığı Türkiye'nin ihracat rakamları raporuna göre otomotiv sektörü %14,3 ile en büyük paya sahiptir. Madencilikten turizme kadar pek çok sektörü bir araya getiren sektörün istihdam yaratmada kilit bir rolü vardır. Etkin yürütülen lojistik faaliyetler maliyetlerin azaltılması ve müşteri değeri yaratması nedeniyle sektörü ileri taşımaktadır. Zira müşteri değeri yaratmadaki en birincil etken zamanında, hatasız ve takip edilebilir siparişlerin müşteri ile buluşmasını sağlamaktır. 2015 yılında Türkiye Lojistik Üssü Kuruluşunun açıklamasına göre ihracat maliyetlerinin %20'lık bir bölümünü lojistik maliyetler oluşturmaktadır. Lojistik maliyetlerin %10'luk kısmı ise depolama maliyetlerine aittir. Bu nedenle depolama etkinliklerinde yapılacak küçük iyileştirmeler dahi sektöre üstünlük sağlayacaktır. Otomotiv sektöründe çalışan 126 kişiye verilen üç ölçüm aracı ile gerçekleştirilen bu çalışmada zamanında, erişilebilir ve hatasız sipariş hedefine hizmet eden depolama ve sipariş işleme sürecinin ilişkisi incelenmiş ve Pearson korelasyon katsayısı ile elde edilen bulgular bu değişkenler arasında anlamlı ilişkilerin varlığını ortaya koymuştur. Depolama ve sipariş işleme arasındaki bilgi akışı temin ederek süreçlere etki eden hizmet kalitesi ayrıca incelenmiştir. Regresyon analizi ile elde edilen bulgular hizmet kalitesinin sistem kalitesi, servis kalitesi ve bilgi kalitesi alt boyutlarının depolama ve sipariş işleme süreci üzerindeki yordayıcı etkisine dikkat çekmiştir. Bulgular bu çalışmada ele alınan sipariş işleme, depolama ve hizmet kalitesi değişkenlerinin daha nitelikli hale getirilmesinin sürdürülebilir büyüme ve yabancı yatırımcıları çekme yönünde talepleri olan Türk otomotiv sektöründe bu sürece hizmet edeceği biçiminde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to a report published in 2015 by Turkey Exporters Assembly of Turkey, the automotive sector has the largest share with 14.3%. The automotive sector has a key role in bringing together many sectors from mining to tourism and in creating employment. At the otherhand efficient logistics activities move forward the sector due to the creation of customer value and reducing costs. The primary factor in creating customer value is providing timely, accurate and monitorable orders meeting with customers. Acording to the report of Turkey Logistics Center in 2015, 20% of the export costs is created by logistic costs. 10% of logistics costs is related to the costs of warehousing. Therefore, even minor improvements in the warehousing process will have an impact on the the sector at the positive direction. 126 people who are working in the automotive sector were given three inventories improved to measure the relationships among the accessible, accurate and on time order fulfillment, warehousing and service, system, information quality variables. The analysis of the data by means of Pearson Correlation Coefficient showed that there are significant relationships among these variables. Service quality which provides inforrmation flow between warehousing and order fulfillment process is also investigated in the study. The findings obtained by regression analysis has drawn attention to the impact of system quality, information quality, service quality on warehousing and order fulfillment processes.It can be interpred that making warehousing, order fulfillment and service quality variables more qualifed will serve to the improvement of the The Turkish automotive sector which is demanding sustainable growth and attracting foreign investors.