İpek Yolu güzergahında yapılan lojistik etkinliklerin günümüz lojistik faaliyetleri ile karşılaştırılması
Comparison of logistic activities on Silk Road today with logistic activities
- Tez No: 514110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GAMZE ÇİFTÇİ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şüphesiz lojistik, şirketlerin olduğu gibi ülkelerin de vazgeçemediği stratejik bir sektör haline geldi. Lojistik altyapısını tamamlamış olan ülkeler, uluslararası arenada, bölgesel anlamda çok önemli bir konumdadırlar. Özellikle son 120 senede, lojistik unsurlar uluslar arası ticaret ve etkileşimde önemli bir rol oynamıştır. Lojistik alanında yapılan yatırımların tarımsal gelişmeler sağladığı ve ekonomik kalkınmayı tetiklediği gözlenmiştir. Demiryolu ve liman yatırımları, ülkelerin tarım politikalarını etkileyerek, ekonomik kalkınmalar bölgesel ilişkileri aşmış, kıtalar arası boyuta ulaşmıştır. Aslında lojistik yatırımlar bazen dünya savaşları ile sonuçlanan çatışmalara dönüşmüştür. Bu sebeple çalışmada, son 100 senede lojistiğin dünyayı etkileyen projelerinden olan Hicaz ve Bağdat Demiryolu projeleri analiz edilerek, günümüzdeki lojistik etkinliklerle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde giriş, amaç ve yöntem yer almaktadır. 2. Bölümde lojistikte temel kavramlara değinilmiştir. Lojistiğin tarihsel amacı, temel bölgesel ticaret koridorları, temel lojistik uygulamalarından bahsedilmiştir. Temel lojistik uygulamaları arasında, taşıma, depolama, sigortalama, gümrükleme, elleçleme, talep planlama, sipariş yönetimi, satın alma ve tedarik başlıklarında incelenmiştir. En son dünyada ve Türkiye'de lojistik sektörünün durumu analiz edilmiştir. 3. Bölümde ise İpekyolu güzergahında son 100 sene içinde yapılan bölgesel olma yanında küresel çapta dünyayı etkileyen lojistik projelerinden Hicaz Demiryolu ile Bağdat Demiryolu ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın 4. Bölümünde ise İpekyolu'nun yeniden canlandırılması projesi olan Demir İpekyolu'ndan bahsedilerek, önemli transit kavşaklar ile ipekyolu için yapılan projelere değinilmiş, son olarak ipekyolunun sağlayacağı yararlara yer verilmiştir. 5. Bölümde ise sonuç ve önerilere değinilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly logistics has become a strategic sector that companies can not give up in countries like it is. Countries that have completed the logistics infrastructure are in a very important position in the international arena in the regional sense. Particularly in the last 120 years, logistics events have played a major role in inter-country trade and interaction. Investments made in the field of logistics have triggered economic development and agricultural development has been observed. Railway and port investments in the countries of agricultural policy, by affecting economic development has exceeded regional relations, reached intercontinental dimensions. Indeed, logistics investments are sometimes turned into clashes that resulted in world wars. This is why the study of the logistics project in the last 100 years that is affecting the world of Hejaz and Baghdad railway project is analyzed, and the comparison with today's logistics activity. The study consists of 5 parts. In the first part, introduction, purpose and method are included. In the second part, there are basic concepts in logistics. The historical purpose of the logistics, the basic regional trade corridors, the basic logistics applications are mentioned. Basic logistics applications include transport, storage, insurance, customs clearance, handling, demand planning, order management, procurement and procurement. In the most recent case of the logistics industry in the world and Turkey were analyzed. In the third part, the logistic projects which are made within the past 100 years on the Silk Road and affecting the world on a global scale besides being regional, are connected with Hejaz and Baghdad railway, have been analyzed in detail. In the Fourth Part of the study, Iron Silk Road, the project of reviving silk road, is mentioned and important transit junctions and projects for silk road are mentioned, finally, the benefits provided by silk road are included. In the fifth part, there are conclusions and recommendations