Eğitim fakültesi öğretim elemanlarının eğitimde Web 2.0 kullanımını etkileyen etmenlerin teknoloji kabul ve kullanımı birleştirilmiş modeli çerçevesinde incelenmesi
Investigation of the factors affecting the faculty of education instructors' Web 2.0 usage in education in the context of unified theory of acceptance and use of technology
- Tez No: 461543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim elemanlarının Web 2.0 araçlarını eğitim etkinliklerinde hangi düzeyde ve hangi amaçlarla kullandıklarını, karşılaştıkları problemleri ve kullanmalarına etki eden değişkenleri nicel olarak incelemektir. Araştırmada veri toplama amacıyla, Teknoloji Kabul ve Kullanımı Birleştirilmiş Modeli'ne dayalı olarak geliştirilen“Web 2.0 araçları kullanım ölçeği”ve demografik bilgileri, Web 2.0 beceri düzeyini, Web 2.0 kullanım amaçlarını ve kullanım esnasında karşılaşılan problemleri tespit etmeye yönelik“Web 2.0 araçları kullanım anketi”eğitim fakültelerinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarına uygulanmış, 235 adet veri elde edilmiştir. Ölçekteki yapılar Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda, en çok kullanılan araçların video, belge/depolama, sunu, sosyal ağ, anket ve viki olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, unvan ve kıdem değişkenlerinin kullanılan Web 2.0 aracı sayısına etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğretim elemanları Web 2.0 araçlarını en çok içerik sunma, ödev, görsel-işitsel zenginleştirme, proje, iletişim, işbirliğini arttırma ve mesleki gelişim amacıyla kullanmaktadırlar. Web 2.0 kullanımında en çok karşılaşılan problemler hizmet karşılığı para talebi, erişim sorunları, zaman yönetimi sorunları, öğrenci katılımında kalitenin düşük olması, içeriğin doğruluk ve güvenilirliğinin düşük olması, öğrencilerin sosyal ortama kendilerini fazla kaptırmaları, telif hakları ihlali ve teknik problemlerde bilgi işlem görevlilerinin yardımcı olmaması şeklinde araştırma sonuçlarına yansımıştır. Web 2.0 araçları beceri düzeylerinin ve yaş gruplarının, performans beklentisi, çaba beklentisi, kolaylaştırıcı koşullar, öz-yeterlilik, tutum, kaygı ve niyet üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Eğitim fakültesi öğretim elemanlarının büyük çoğunluğu Web 2.0 araçları kullanımında kendilerini iyi ve çok iyi beceri düzeyinde görmektedirler. Kıdem faktörünün, tutum ve kaygı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Web 2.0 araçlarına yönelik öz-yeterlilik değerlerinin akademik alanlara göre değiştiği de araştırma bulguları arasındadır. Sonuç olarak, cinsiyet, yaş, unvan, kıdem, ana bilim dalı gibi değişkenler kullanılan Web 2.0 aracı sayısında etkili değilken, Web 2.0 kullanımına yönelik performans beklentisi, çaba beklentisi, kaygı, tutum, niyet ve öz-yeterlilik değişkenlerinin etkili olabildiği görülmüştür. Öğretim elemanlarının karşılaştıkları problemlere yönelik olarak, kolaylıkla erişebilecekleri bir teknik destek biriminin kurulması veya var olanın işlerliğinin arttırılması, ayrıca hizmet içi eğitim önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate of Web 2.0 tools are used in educational activities at which level, for which aims, anticipated problems while they are using them and affecting factors about usage of them by instructors quantitatively.“Web 2.0 Tools Usage Scale”that developed based on Unified Theory of Acceptance and Use of Technology and“Web 2.0 Tools Usage Survey”towards determine the demographic information, Web 2.0 skill level, Web 2.0 use aim and problems faced as using Web 2.0 tools applied to the instructors at the faculty of education, to gather information in the research, 235 data were obtained. The structures in the scale were tested with“Confirmatory Factor Analysis”. The most used Web 2.0 tools are video, project / document / storage, presentation, social network, survey and viki have been determined at the results of analysis. The number of using Web 2.0 tools have not been effected by gender, age, title or seniority. The instructors use Web 2.0 tools mostly for content presentation, homework, audio-visual enhancement, project, communication, cooperation and professional development. Most common problems at using Web 2.0 tools as demand of service money, time management problems, low quality of students participation, the accuracy and reliability of content is low, students' addiction to social media, copyright infringement and not being assisted by technical staff in technical problems have been reflected to research results. It was seen that Web 2.0 skill levels and age groups have an effect on performance expectancy, effort expectancy, facilitating conditions, self-esteem, attitude, anxiety and intention. The majority of academic staff have thought themselves good or very good at skill level of using Web 2.0 tools. It was found that the factor of seniority have an effect on attitude and anxiety. Self-esteem values for Web 2.0 tools were changing according to academic fields have been at the findings. Consequently, while variables such as gender, age, title, seniority, major field of study don't have an effect on number of using Web 2.0 tools, may have an effect on performance expectancy, effort expectancy, anxiety, attitude, intention and self-esteem towards use of Web 2.0 tools were found. Establishing a technical support unit or improving the existing one for the problems faced by instructors, in-service training proposal have been offered.