Siber savaş ve Uluslararası Hukuk
Cyber warfare and International Law
  1. Tez No: 398403
  2. Yazar: SEDAT USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp
  12. Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1990 sonrası hızla gelişen ve tüm dünyayı saran internet teknolojileri, yarattığı fırsatlar yanında devletlerin ticari ve ulusal güvenliklerini her yönü ile tehdit etmeye başlamıştır. Günümüzde, bilgisayar, iletişim araçları ve internet gibi bilgi teknolojilerinin neredeyse tüm organizasyonlar ve devletler tarafından önemli derecede kullanılmaktadır. Siber uzay kavramı da yeni bir kelime olarak karşımıza çıkmıştır. Ancak bir bilgisayar terimi olmanın dışında siber uzayın açıkça belirlenmiş bir tanımı mevcut değildir. Estonya siber saldırısı, Gürcistan siber saldırısı, stuxnet solucanı ve tezimizde anlatılan diğer siber saldırı olaylarından anlaşılacağı üzere siber saldırılar gün geçtikçe daha karmaşık ve tehlikeli bir hâl almaktadır. Günümüzde kimi ülkeler siber saldırı ve siber savaşı önemli stratejik savunma ve rakibe zarar verme yöntemi olarak görmektedirler. Şu ana kadar, siber savaş teriminin anlamı ve bu savaşı düzen altına alan ku¬rallar konusunda fikir birliğine varılamamıştır. Uluslararası hukuk sisteminin, bu yeni savaş alanı ile ilgili düzen¬lemeler yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The internet technologies developing rapidly after 1990 and spreading all over the world has been started to threaten the commercial and national securities of the countries besides the opportunies it creates. Today, it is considerably clear that information technologies, such as computers, telecommunication devices, and the internet have been used by almost all organizations and goverments. The notion of cyber space has emerged as a new word. Unlike most computer terms,“cyberspace”does not have a standard, objective definition. Cyber-attacks have become increasingly sophisticated and dangerous as the Stuxnet worm, estonia cyber attack, georgia cyber attacks and the other cyber attacks which are explained in this thesis are recently demonstrated. Nowadays, some states regard cyber attack and cyber warfare as an important way of strategic defense and destructing the rival. Until now, neither its meaning nor the international laws that govern the concept of cyber war have been discussed. The international legal system must adapt to this battlegro¬und.