Siber güvenlik kapsamında kritik altyapıların korunmasının önemi
The importance of critical infrastructures protection in the context of cyber security
  1. Tez No: 398413
  2. Yazar: MUSTAFA MERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ülkelerin, başta internet olmak üzere bilişim teknolojilerine olan bağımlılıkları her geçen gün artmaktadır. Bireylerin, devlet kurumlarının ve özel şirketlerin, faaliyetlerini beşinci harekat alanı olarak nitelendirilen siber uzaydan bağımsız halde sürdürmeleri neredeyse imkansız hale gelmiştir. Siber güvenlik ise ancak siber uzayda elde edilecek üstünlüklerle sağlanabilecektir. Bunun ön şartı ise doğru siber güvenlik stratejileri ile korunan kritik altyapılara sahip olabilmektir. Kritik altyapılar ülke savunmasında hayati öneme sahiptirler. Elektrik altyapısından her gün kullanılan raylı sistemlere, doğalgaz boru hatlarından stadyumlara, nükleer santrallerden bankacılık uygulamalarına toplum yaşantısının her alanında faaliyet gösteren kritik altyapılar ve bu hizmetlerin yürütülmesinde kullanılan endüstriyel kontrol sistemleri siber saldırıların öncelikli hedefleri haline gelmiştir. SCADA sistemleri olarak anılan bu sistemlerin sahip olduğu zafiyetler olası ihmal ve yanlış uygulamalarla birleştiğinde yıkıcı sonuçlar doğurabilme potansiyeline sahiptirler. Bu çalışmanın amacı; kritik altyapıların ve sözü edilen kontrol sistemlerinin siber güvenlik uygulamaları kapsamında korunmasının önemini vurgulamak ve olası zafiyetlerin doğurabileceği sonuçlara yönelik farkındalığın arttırılmasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla özellikle kritik altyapı kavramı ve siber güvenliğine yönelik uygulamalar incelenmiştir. Kritik altyapılara yönelik geçmişte yaşanan siber saldırılar irdelenerek değerlendirmelerde bulunulmuştur. Türkiye'de bu kapsamda değerlendirilebilecek çalışmaların doğru şekilde analiz edilebilmesi maksadıyla siber güvenlik konusunda öne çıkan uluslararası aktörlerden ABD, NATO, AB ve Rusya Federasyonu'nun çalışmaları incelenmiştir. Müteakiben ülkemizde kritik altyapıların korunması alanındaki durum tespit edilmeye çalışılarak, değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur. Bu kapsamda temel görevi kritik altyapıların korunmasına yönelik gayretleri koordine etmek olan bağımsız ve merkezi bir otoritenin eksikliği dikkat çekmektedir. Yasal düzenlemelerin tamamlanması ve uluslararası işbirliğinin arttırılmasının ardından, her seviyede siber güvenlik eğitimleri ve farkındalık yaratacak uygulamalar ile sektörler ve kurumlar arasında sağlanacak bilgi paylaşımı ve işbirliği ihtiyacının öne çıktığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dependency on information technologies, particularly internet, of the states are increasing gradually. It's nearly impossible to operate their activities without cyber space's utilities by individuals, public institutions and companies. Cyber security could be ensured by solely predominating in the cyber space domain. Critical infrastructures protection is the first requirement for this superiority. Critical infrastructures are vital for the national security. These infrastructures such as railroad systems, electricity infrastructures, natural gas pipelines, stadiums, nuclear plants and banking activities etc. and industrial control systems that are used for these implementations have become the main targets of cyber attacks. Vulnerabilities of these control systems that are known as SCADA systems may cause destructive consequences. Main purpose of this study is to emphasize the importance of protecting critical infrastructures in the contex of cyber security and to contribute enhancing the awareness for consequences that could be resulted from possible vulnerabilities. For this purpose the concept of critical infrastructures and cyber security implementations have been researched. It has been assessed by examining cyber attacks which were seen in the past, especially directed to critical infrastructures. Initially, the studies of some international actors that are accepted leaders in cyber security field, including USA, NATO, EU and Russian Federation have been examined. Following, situation of Turkey in the critical infrastructures protection has been proved, then, assessments and recommendations have been mentioned. In this contex; an independent and central authority, whose main objective is to coordinate the studies about critical infrastructures protection, is needed. Completing law regulation and enhancing international cooperation are significant. Then cyber security awareness training for all categories, sharing information and collaboration between institutions and sectors should be supplied and sustained.