Makina tasarımında kullanılan çeliklerin bilgisayar yardımı ile seçimi
Computer aided steel selection in machine design
- Tez No: 39845
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada literatür taraması yapılarak makina tasarımında en çok kullanılan 307 adet çelik sınıflandırılmıştır. Bu çeliklerin 28 kadar özellikleri veri olarak kayıt edilerek bu veri tabanına göre çeliklerin seçimi için bilgisayar programı hazırlanmıştır. Veri tabanına alınan özellikler sırası ile çeliklerin uluslararası standart karşılıkları, kimyasal bileşimleri, mekanik özellikleri, fiziksel özellikleri, çeliklere uygulanan ısıl işlemler, ve çeliklerin makina tasarımında kullanım alanları olarak belirlenmiştir. Bu verileri kullanmak için hazırlanan program ise, veri tabanında bulunan çelikleri sayı sının olmaksızın, istenilen özelliğe göre seçip sıraya sokarak listelemesi için yapılmıştır. Çelik seçimi esnasında tek özelliğe göre listeleme yapılabileceği gibi birkaç yada veri tabanında bulunan bütün özelliklere göre de listeleme yapılabilinir. Hazırlanan bu program, istenildiği takdirde veri tabanında bulunan çelik listesindeki sayıya yapılacak ilave altında; veya ilave edilecek yeniözelliklere göre de çalışabilecek dununda olduğundan dolayı, daha geniş bir alanda da kullanılabilinir. Hazırlanan bu tez çalışması ile makina tasarımında kullanılan çeliklerin daha kolay ve az zamanda optimum seçiminin yapılması düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Mekanik Özettik, Fiziksel özellik, Standartlar, Elektriksel Özettik, Isıl işlem
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program is done to select the steel to use in mechanical projects. For the program 307 steel standarts and their 28 properties are listed as a data base. Steel properties in data base are international standarts of steels, chemical compositions, mechanical and physical properties, heat treatments for steels and steel using field in mechanic. The program is done, to use the data base, as select and sort the steels for one property or for all properties in data base. Also, this program can be run after adding new steel standarts, or adding new column for new property to data base. We want to done by this study, selection of steels to use in mechanical projects are so simple, and easily catch optimum result. Keywords : Mechanical property, Physical property, Standarts, Electrical property, Heat treatment. Science Code : 62S.02.07 rv