İnsanlarda cinsiyet ve el tercihinin sağ ve sol kulak kemik ve hava yolu işitme sürelerine etkisi
The Effect of sex and hand preference on the durations of bone and air conductions of right and left ears in humans beings
  1. Tez No: 39846
  2. Yazar: MEHMET BAYIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENOL DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, cinsiyet ve el tercihine göre gruplandırılmış 126 Lise öğrenci sinde gerçekleştirildi. El tercih skoru belirlenen deneklerde, sabit şiddette titreştirilen 128 ve 2000 Hz. frekanslı diyapazonlar kullanılarak sağ ve sol kulak kemik ve hava ileti süreleri ölçüldü. Her grupta sağ ve sol kulağın kemik ve hava ileti süreleri arasındaki farklılık araştırıldı. Gerek her iki frekansta gerekse her iki cinsiyette, sağlaklarda sağ kulak, solaklardan sol kulak kemik ve hava iletileri bu deneklerin diğer kulaklarının kemik ve hava iletilerine göre daha üstün bulundu; oysa ki, iki ellilerin kemik ve hava yolu iletileri arasında sağ ve sol kulakları arasında belirgin farklılık yoktu. Diğer taraftan, tüm grupların sağ kulak ve sol kulak kemik ve hava ileti süreleri birbiri ile karşılaştırıldığında hem sağlaklar hem de solaklar gerek sağ gerekse sol kulak kemik ve hava ileti süreleri açısından iki ellilere göre daha üs tün bulundu. Erkekler ve dişiler arasında istatiksel yönden anlamlı farklılık yoktu. Aynı zamanda, genel olarak, hem sağlak hem solaklarda el tercihi derecesi arttıkça ileti süresininde arttığı gözlendi. Bu bulgular el tercihinin duyma ile ilgili lateralizasyondan etkilenebileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler : El Tercihi, İşitme, Asimetri Bilim Dalı Sayısal Kodu : 404.01.01
Özet (Çeviri)
This study was performed in 126 high school students grouped according to sex and hand preference. The durations of bone and air conductions of right and left ears were measured by using 128 and 2000 Hz. diaposons vibrated un der constant strength to investigate neural mechanisms of hand preference. In each group the right - left ear differences with respect I o durations- of bo ne and, air conductions were investigated. Both bone and air conduction of the righ ear in right - handed subjects and the left ear in left -handed subjects were better than those of other ears. Whet her in both frequencies or in both sexes, whereas there was no significant diffe rence between right and left ear hearings in ambidexters. On the other hand when durations of bone and air conductions of the right ear and the left ear of all groups were compared with each other both right and left handed subjects were found to be better than ambidexters in terms of the durations of bone and air. There was no difference between males and females. Also, in general, dura tion of conduction increased as the degree of hand preference increased in both right and left directions. This data suggest that hand preference may be affected by hearing laterali- sation. Keywords : Hand preference, Hearing, Asymmetry. Science Code : 404.01.01 IV