Eliptik fonksiyonlar ve lineer formları
- Tez No: 39844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
I ÖZET Bu çalışmada, gerekli olan Tanım, Teorem ve Lemma'lar verildikten sonra Eliptik fonksiyonların lineer sistemleri üzerinde duruldu. Ayrıca, VVeierstrass'ın a(z), Ç(z) ve p(z) fonksiyonları tanıtıldı. Bunların yanında, Analiz ve Kombinetur üzerinde çalışmış olan Polonya asıllı Fransız Matematikçi Jozef Maria WRCNSKl ( 1773 - ^SS ) nin Wronskian adlı determinantı incelendi ve türevlenebiien ;., Ş.... ;n fonksiyonların [a. b) aralığında (n-1) cimerte Dönen türevleri ile oluşturulan Wronskian determinantının bir tam lineer sistem oluşturcuğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, linear systems of Elliptic Functions were studied after giving definitions Lemmas and theorems. On the other hand Weierstrass cr(z), ;(z) and p{z) functions were introduced. In addition, the deteminant called Wronskian was examined. Then the Wronskian determinant formad by the derivatives of order (n-1) in an interval [a. b] of diffentiable functions ;-,, ;2.fn a integral linear system was shown to construe:.