Değirmendere kanyonu florası
Flora of Değirmendere canyon
  1. Tez No: 398542
  2. Yazar: İLKER BAYGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, 2012-2014 yılları arasında Değirmendere Kanyonu Florası tespit edilmiştir. Araştırma alanı Afyonkarahisar ilinin Başmakçı ilçesinin güneyindedir. Araştırma alanı Akdeniz bölgesinde ve Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma alanının florası 56 familyaya ait 58 cins ve 231 takson içermektedir. Araştırma alanındaki türlerin bitki coğrafyasına göre dağılımı; Bilinmeyen (162), Avrupa-Sibirya (13), İran-Turan (15), Akdeniz (41). En yaygın familyalar; Lamiaceae (25), Fabaceae (23), Caryophyllaceae (18), Asteraceae (16), Brassicaceae (16), Apiaceae (9), Poaceae (9), Rosaceae (9), Papaveraceae (7)'dir. En yaygın cinsler; Trifolium (7), Alyssum (5), Quercus (5), Galium (5), Cerastium (4), Veronica (4), Papaver (4), Minuartia (3), Silene (3), Medicago (3), Vicia (3), Salvia (3), Malva (3), Ranunculus (3)' tur. Endemizm oranı da % 9,1'dir.
Özet (Çeviri)
In this research, was carried out to determine the Flora of Değirmendere Canyon from 2012 to 2014. The study area is located on the south of Başmakçı (Afyonkarahisar). The study area is under the effective control of Mediterranean climate and Mediterranean Region. The flora of study area consists of 231 taxa which belong to 56 families and 58 genera. The phytogeographic regions of species have been determinated: Unknown (162), Euro-Siberian (13), Irano-Turanian (15), Mediterranean (41). The widespread families are as follows: Lamiaceae (25), Fabaceae (23), Caryophyllaceae (18), Asteraceae (16), Brassicaceae (16), Apiaceae (9), Poaceae (9), Rosaceae (9), Papaveraceae (7). The widespread genuses are as follows: Trifolium (7), Alyssum (5), Quercus (5), Galium (5), Cerastium (4), Veronica (4), Papaver (4), Minuartia (3), Silene (3), Medicago (3), Vicia (3), Salvia (3), Malva (3), Ranunculus (3). The rate of endemism is % 9,1.