Yüksek mertebeden fark denklemlerinin global davranışları üzerine
On the global behavior of the higher order difference equations
- Tez No: 398543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüksek mertebeden lineer olmayan fark denklemleri, biyoloji, genetik, ekonomi, psikoloji, sosyoloji ve daha bir çok bilim dalının içindeki matematiksel modellemelerin uygulamasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenden dolayıdır ki, son zamanlarda fark denklemlerinin çalışmasına çok büyük bir ilgi mevcuttur. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fark denklemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve lineer olmayan fark denklemleri ile ilgili yapılan çalışmaların literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde x_{n+1}=x_{n}x_{n-1}-1 denkleminin, dördüncü bölümde ise x_{n+1}=x_{n-1}x_{n-2}-1 fark denkleminin, beşinci bölümde x_{n+1}=x_{n}x_{n-2}-1 fark denkleminin, son bölümde ise x_{n}=x_{n-l}x_{n-k}-1 fark denkleminin pozitif çözümlerinin davranışları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear difference equations of higher order are of paramount importance the applications of several mathematical models in biology, economics, genetics, sociology, psychology, and so forth. In the first section, general informations were given about the difference equations and a summary of literature on nonlinear difference equations was given. In the second section, general definitions and theorems about difference equations were given. In the third section, of the x_{n+1}=x_{n}x_{n-1}-1 difference equation, in the forth section of the x_{n+1}=x_{n-1}x_{n-2}-1 difference equation, in the fifth section of the x_{n+1}=x_{n}x_{n-2}-1 difference equation and in the last section of x_{n}=x_{n-l}x_{n-k}-1 difference equation are studied the behaviour of positive solutions of difference equations.