Batı Karadeniz'de bazı amfibi türlerinde fungal patojeninin (Batrachochytrium dendrobatidis) real-time PCR tekniği ile araştırılması
Investigated some amphibian fungal pathogen (Batrachochytrium dendrobatidis) to the western black sea region by real-time PCR technique
  1. Tez No: 398552
  2. Yazar: FAHRİ PAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ELİF KORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesinde dünya çapında amfibi ölümlerine yol açtığı bilinen Batrachochytrium dendrobatidis'in Real-time PCR tekniği ile ilk kez çalışılmıştır. Ülkemizin önemli ormanlık alanlarının ve doğal sulak alanların bulunuşu ve türlere ait birey sayısı açısından zengin olan bölgemizde, dünyanın pek çok bölgesinde kitlesel amfibi ölümlerine neden olan Batrachochytrium dendrobatidis bu çalışma ile bölgemizdeki varlığı tespit edilmiş olacaktır. Yapılan bu çalışmada 2013 ve 2014 yıllarında birer kez arazi çalışması yapılmıştır. Bu arazi çalışmaları sonucunda toplanan 25 örnekten 7 tanesinde pozitif sonuç alınmıştır. Pozitif sonuç alınan türler içerisinde soyu tehlike de olan türler listesinde bulunan Rana dalmatina örneklerinde Bd pozitif sonuca rastlanılmıştır. Ülkemizde sadece Adapazarı ve Trakya'da bulunan Bombina Bombina türü de çalışmalar sonucunda bu fungal patojenin tehdidi altında olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ayrıca ülkemizde Batı Karadeniz Bölgesinin ekolojik zenginliğinin de bu fungal patojen tarafından tehdit altında olduğu görülmüştür. Yapılmış olan bu tez çalışması sonucunda bölgemizde amfibi türlerinin korunması için yasal düzenlemeler yapılabilir. Bu fungal patojenin bölgemize hangi yolla geçtiği daha sonraki çalışmalar ile araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried Turkey's western Black Sea, known to cause amphibian deaths worldwide District Batrachochytrium dendrobatidis Real-time PCR technology for the first time. Our country's major forest areas and natural wetlands discovery and our region is rich in the number of individuals of the species, the world's lead to massive amphibian death in many parts of the Batrachochytrium dendrobatidis presence in our region this work will have been determined. In this study it is made once a land operation in 2013 and 2014. These field studies were positive results in seven of the 25 samples collected as a result. In the list of species that are in danger of soy in the species Rana dalmatina has received positive results seen in the example of the positive results Bd. In our country, not only on the type of Bombina bombina in Adapazari and thrace it was also found to be at the bottom of this fungal pathogen threats as a result of studies. As a result of the ecological wealth of our country is also the Western Black Sea Region that has been shown to be threatened by fungal pathogens. Our region as a result of this thesis can be made legal arrangements for the protection of amphibians. This fungal pathogen with which our region be investigated in further studies now that way.