Düzağaç Akdeğirmen Baraj Gölü (Sincanlı, Afyonkarahisar)sığ bentik zon'daki chironomidae faunasının su kalitesi ile ilişkilendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the relevance between the water quali̇ty and chironomidaefaunainshallowbenthiczones in Düzağaç Akdeğirmen Dam Lake (Sincanli, Afyonkarahisar)
  1. Tez No: 398563
  2. Yazar: CANAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ULUKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Ağutos 2014 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında Düzağaç-Akdeğirmen Baraj Gölü Chironomidae faunasının tespiti ve mevsimsel dağılışları incelenmiştir. Çalışma süresince belirlenen 5 istasyondan Ağustos 2014 – Mayıs 2015 tarihleri arasında mevsimsel (Ağustos, Kasım, Şubat, Nisan) bir kez olmak üzere Chironomidae örnekleri toplanmış, teşhisleri yapılmış ve suyun bazı fizikokimyasal parametreleri (Sıcaklık, iletkenlik, pH, Fe, Cl, SO4, Ca, Mn, Mg, NO3, NO2, NH4) elde edilmiştir. Çalışma sonucunda 2 cins ve 6 tür tespit edilmiş olup, her türün çalışma alanındaki dağılımları ve m2 deki birey sayıları belirlenmiştir. Buna göre Micropsectra notescens 5 istasyonun tamamında tespit edilerek en geniş yayılış gösteren türdür. Bunu sırasıyla Tanypus sp., Polypedilum nubeculosum, Cryptotendipes holsatus, Chironomus (Camptochironomus) tentans, Cryptochironomus defectus, Cardiocladius sp,. ve Tanypus punctipennis takip etmektedir. Bununla birlikte çalışma alanında populasyon yoğunluğu en yüksek türü Micropsectra notescens olduğu tespit edilmiştir. Bu tür 5 istasyonun tamamında, Kasım ayında yapılan incelemede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, determination and seasonal distribution of Düzağaç-Akdeğirmen Dam Lake Chironomidae fauna was investigated between August 2014 and May 2015. During the study period, Chironomidae specimens were collected from 5 determined stations and also some physical and chemical properties of water such as temperature, conductivity, pH, Fe, Cl, SO4, Ca, Mn, Mg, NO3, NO2, NH4. 2 genus and 6 species were determined in the study; the distribution and individual number per m2 of species were also described. Thus, Micropsectra notescens, were determined at all 5 stations and appeared to be the widest distributed species in the study area. Respectively, Tanypus sp., Polypedilum nubeculosum, Cryptotendipes holsatus, Chironomus (Camptochironomus) tentans, Cryptochironomus defectus, Cardiocladius sp. and Tanypus punctipenn is follow it. Moreover, the highest population density in the study area were determined at station 5 on November and Micropsectra notescens was found to form the maximum species density of this population.