Kesirli fark denklemlerinin salınımlılığı
On the oscillation of fractional difference equations
- Tez No: 398562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında kesirli toplam operatörü ve kesirli fark operatörü göz önüne alınmıştır. Ayrık kesirli hesap ile ilgili temel tanım ve teoremlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde kesirli lineer olmayan fark denklemlerinin salınımlılığı incelenmiştir. Bu tezde kesirli fark denklemleri için elde edilmiş olan salınımlılık şartları incelenerek, kesirli fark denklemleri için yeni salınımlılık şartları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fractional sum operator and fractional difference operator considered. The basic definitions and theorems related to the discrete fractional calculus have been mentioned. In the third chapter, the oscillation of the fractional nonlinear difference equations are studied. In this thesis, the oscillation criteria obtained for fractional difference equations have been examined and new oscillation conditions for fractional difference equations have been obtained.