Polifenoloksidaz enziminin (E.C.1.14.18.1) fındık kabuğundan elde edilen aktif karbon üzerine adsorpsiyonu ve kinetiğinin incelenmesi
The adsorption of polyphenoloxidase enzyme on the active carbon derived from hazelnut crust and analysing its kinetics
- Tez No: 387669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Trabzon yöresinden alınan fındıkkabukları ZnCl2, HCl ve KOH ile aktive edilerek elde edilen aktif karbon üzerine polifenoloksidaz enziminin adsorpsiyonu incelenmiştir.Faklı pH(3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), farklı sıcaklıklarda (20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 0C )ve derişimlerde(0.1, 0.2, 0.3, 0.4 M) çalışmalar yapılmıştır. Lagergrenyalancı birinci dereceden hız denklemi dikkate alınarak adsorban maddenin adsorplama gücünün bir ölçüsü olan q1 ve k1 değerleri elde edilmiştir.Termodinamik parametrelerden adsorpsiyon entalpisi (?H), Gibbs serbest entalpisi (?G) ve adsorpsiyon entropisi (?S) değerleri hesaplanmıştır.Sonuç olarak elde edilen verilerden, en iyi adsorpsiyon mekanizmasının ZnCl2 ile hazırlanan aktif karbon örneğine ait olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the hazelnut crusts taken from Trabzon region were activated with ZnCI2, HCI and KOH. The adsorption of asset which is carried out has been analysed on active carbon polyhenoloxidase.Studies have been done in different pH (3,4,5,6,7,8,9) and different temperature (20,30,40,50,60,70,80 ºC) degrees. Taking in the account the Lagergren?s first-order equation for adsorption kinetics, q1 and k1 which are the measure of adsorbed assets strength have been carried out.The values of adsorption enthalpy (H), Gibbs free enthalpy (?G) and adsorption enthalpy (?S) of thermodynamics parameters have been calculated.As a result, it has been proved from gathered assets that the best result of adsorption motion was active carbon sample prepared with ZnCI2.